Vláda Srí Lanky predĺžila výnimočný stav v krajine o ďalší mesiac

Žena sa modlí za obete nedeľňajších výbuchov počas troch minút ticha, ktorými sa začal deň štátneho smútku na Srí Lanke v meste Kolombo v utorok 23. apríla 2019.

foto: TASR/AP

Srílanská vláda predĺžila v pondelok o mesiac platnosť výnimočného stavu, ktorý v tejto juhoázijskej krajine zaviedli po tzv. veľkonočných teroristických útokoch z apríla 2019. Informovala o tom agentúra AP.

Príkaz na predĺženie vydal podľa vládneho dekrétu prezident Srí Lanky Maithrípála Siriséna, ktorý v tejto súvislosti vyhlásil, že dané rozhodnutie „je v záujme verejnej bezpečnosti, zachovania verejného poriadku, ako aj zabezpečenia zásobovania a služieb, ktoré sú nevyhnutné pre život spoločnosti“.

Grécky parlament vyslovil dôveru novej vláde

Výnimočný stav, ktorý srílanským bezpečnostným zložkám umožňuje okrem iného aj zatýkať a vypočúvať podozrivé osoby bez súdneho príkazu, musí byť predlžovaný každý mesiac.

Srílanská vláda zaviedla v krajine výnimočný stav prvýkrát dva dni po veľkonočných teroristických útokoch islamských extrémistov, ku ktorým došlo 21. apríla. Pri útokoch zahynulo 250 ľudí.

Môže vás zaujímať

Kráľ omilostil novinárku odsúdenú za „nelegálnu interrupciu“