Jednou vetou

Vláda u susedov postupne otvára vysoké školy aj kostoly

Pohľad na vyľudnení Karlov most v Prahe, 20. 3. 2020

foto: SITA, AP Petr David Josek

Vláda zvažovala aj zmiernenie zákazu cestovania do zahraničia. Tento návrh však neprešiel.

Česká vláda v piatok rozhodla o ďalšom zmiernení opatrení, ktoré prijala v rámci snahy zabrániť šíreniu koronavírusu. Okrem iného povolila čiastočne otvorenie vysokých škôl, a počnúc 27. aprílom tiež postupné otváranie kostolov.

Zaoberala sa tiež možnosťou uvoľniť prísne pravidlá, ktoré Čechom až na málo výnimiek zabraňujú cestovať do zahraničia, v tomto bode však návrh na uvoľnenie opatrení zatiaľ na vláde neprešiel. Súdiac podľa následných vyjadrení jednotlivých členov vlády pre médiá, proti bolo hlavne ministerstvo zdravotníctva.

Vysoké školy sa v Českej republike otvoria už v pondelok. Prístup do nich však budú mať len študenti posledného ročníka a fungovať budú len v obmedzenej miere. Na akýchkoľvek aktivitách vrátane prípadných prednášok sa môže zúčastniť najviac päť ľudí naraz. Bez problémov by sa však mohli začať konať napríklad individuálne konzultácie či skúšky vrátane štátnic. Študenti budú tiež môcť individuálne navštíviť knižnicu či študovňu, ale len za účelom vyzdvihnutia či vrátania kníh.

Bohoslužby v kostoloch by sa podľa piatkového rozhodnutia vlády mohli začať konať už od 27. apríla, nebude však na nich môcť byť viac ľudí ako pätnásť. Od 11. mája sa tento počet zvýši na 30 a od 25. mája na 50, pričom veriaci samozrejme budú musieť dodržiavať jeden od druhého odstup. Od 8. júna by sa podľa aktuálne platných opatrení mohli už omše konať bez obmedzenia počtu účastníkov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia