Jednou vetou

Vláda ustúpila od zámeru vyvážať zbrane do konfliktných krajín

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Švajčiarska vláda v stredu zmenila po búrlivej kritike svoje júnové rozhodnutie zmierniť obmedzenia na vývoz zbraní do krajín zmietaných vnútornými konfliktami.

Vláda vo vyhlásení uviedla, že sa rozhodla „nenovelizovať vyhlášku o dodávkach vojenského materiálu“, informuje stanica France 24.

Značne kontroverzné rozhodnutie vlády, známej ako Spolková rada, pôvodne počítalo s tým, že zbrane budú vyvážané do krajín, kde zúri občianska vojna, len vtedy, ak nebude dôvod sa domnievať, že budú použité v konflikte.

Podozrivého zo streľby v synagóge v Pittsburghu obžalovali v 44 bodoch

Pôvodné rozhodnutie, za ktorým podľa tlačovej agentúry ATS stál silný nátlak švajčiarskych zbrojárskych spoločností, malo „postaviť do jedného radu autorizačné kritériá predmetnej vyhlášky s tými, čo sú zhruba porovnateľné v krajinách EÚ“, uviedla vláda s tým, že opatrenie bolo založené na „bezpečnostnej politike a ekonomických úvahách“.

Ak by inkriminované rozhodnutie prešlo, reforma by znamenala odklon od súčasného švajčiarskeho zákazu exportu zbraní do krajín zapojených do interných alebo medzinárodných konfliktov.

Vláda v júni tvrdila, že ak by sa aj opatrenia uvoľnili, zbrane zo Švajčiarska by nesmerovali do štátov zmietaných v rozsiahlej občianskej vojne, akej sme dnes svedkami napríklad v Jemene alebo Sýrii.

Francúzsko nie je odkázané na predaj zbraní Rijádu, tvrdí šéf rezortu diplomacie

Napriek týmto uisteniam vyvolali reformné plány rozsiahle pobúrenie a parlament odmietol daný krok podporiť. Široká koalícia skupín pohrozila spustením iniciatívy so zámerom vypísať o danej otázke referendum.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia