Jednou vetou

Vláda v Kábule by mala byť súčasťou rokovaní s Talibanom, uviedla Mogheriniová

Frederica Mogherini

Foto: TASR/AP

Šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová v utorok počas návštevy Afganistanu vyjadrila podporu mierovému procesu pod patronátom USA, zdôraznila však, že jeho súčasťou musí byť aj ústredná vláda v Kábule. Informovala o tom agentúra AP.

Mogheriniovej vyhlásenie podľa AP odráža nespokojnosť Únie s tým, že Kábul je v rámci prebiehajúceho mierového procesu naďalej zatláčaný do ústrania, pričom nie je ani súčasťou oficiálnych rokovaní USA s predstaviteľmi fundamentalistického hnutia Taliban.

Pri útoku Talibanu zahynulo 22 príslušníkov bezpečnostných síl

To totiž považuje afganskú vládu za bábku Spojených štátov a odmieta s ňou akúkoľvek oficiálnu komunikáciu.

Mogheriniová v tejto súvislosti vyhlásila, že EÚ podporuje „Afgancami vedený a kontrolovaný mierový proces“.

Spojené štáty začali priame rokovania s Talibanom v júli 2018 s cieľom nájsť mierové riešenie konfliktu v Afganistane, ktorý trvá už 17 rokov a medzičasom sa stal vôbec najdlhšou vojnou v amerických dejinách.

Rada Európy: Slovensko musí dokončiť protikorupčné opatrenia

V poradí šieste kolo rozhovorov americkej delegácie s poprednými predstaviteľmi hnutia Taliban sa začalo v Dauhe 25. februára, pričom trvalo až do 12. marca.

Podľa Talibanu sa na stretnutiach zoširoka preberali dve témy: stiahnutie všetkých zahraničných vojakov z Afganistanu a tiež to, aby sa krajina nestala bezpečným útočiskom pre teroristov.

Môže vás zaujímať

ŠPANIELSKO: Za deň zomrelo 932 pacientov s COVID-19