Jednou vetou

Vládne opatrenia v kultúre pobúrili opozíciu i starostu Budapešti

Ilustračné foto

Foto: Pixabay.com

Vládnu novelu balíka zákonov o kultúre, ktorú v stredu schválil hlasmi poslancov vládneho bloku Fidesz-KDNP maďarský parlament, spoločne odsúdili opozičné strany na tlačovej konferencii v Budapešti. Informovala o tom rozhlasová stanica Klubrádió.

Thunbergová sa stala osobnosťou roka časopisu Time

Bývalý minister kultúry a poslanec Maďarskej socialistickej strany (MSZP) István Hiller povedal, že je poburujúca skutočnosť, že návrh novely bol prerokovaný a schválený v priebehu iba necelých 50 hodín. „Som si istý, že v súvislosti s novelizovaným zákonom aj vláda vie, že nemá pravdu,“ povedal Hiller.

Podľa slov hovorcu parlamentnej frakcie Demokratickej koalície (DK) Zsolta Grécziho premiér Viktor Orbán vyhlásil kultúrnu vojnu, ktorú ale aj prehrá. Oznámil, že DK poskytne všetku pomoc kultúrnym inštitúciám, ktoré sa dostanú do problémov, súčasne vyzval k zomknutiu v odpore proti zmenám.

Nový starosta Budapešti Gergely Karácsony, ktorého do októbrových komunálnych volieb nominovala spoločne opozičná ľavica, povedal, že „ak treba, spojí sa aj s diablom, ak by tak dokázal zachrániť divadlá“.

Rusko bude vysielať Sluhu národa v hlavnej úlohe s ukrajinským prezidentom

Členka Nezávislého združenia hercov (FEMSZ) Anna Lengyelová podotkla, že vláda síce trochu zmiernila pôvodný návrh, avšak kedykoľvek môže presadiť do zákona svoje pôvodné predstavy. „Dúfam, že sa divadelníci zomknú a pripoja sa k nim v protestoch proti posilňovaniu vplyvu vlády na kultúru aj tí, ktorí boli doposiaľ ticho,“ dodala Lengyelová.

Novelou sa mení systém financovania divadiel, zriaďuje sa Národná kultúrna rada (NKT) a boli vymenované kultúrne inštitúcie strategického významu. Vláda prevzala kontrolu aj nad divadlami, ktoré prevádzkuje samospráva.

Najväčší odpor opozície i časti kultúrnej verejnosti vyvoláva skutočnosť, že štát podporí iba tie divadlá, v ktorých získa dostatočnú kontrolu.

V ukrajinskom parlamente sa strhla bitka

Zámerom poslancov vládneho bloku Fidesz-KDNP je uzatvoriť dlhodobú finančnú dohodu so strategickými kultúrnymi zariadeniami. Podľa nich rastúca podpora kultúry zo štátneho rozpočtu umožňuje, aby najdôležitejšie kultúrne inštitúcie mohli dlhodobo a vyvážene plánovať svoju budúcnosť, preto je logické, aby s nimi kabinet uzatvoril päťročnú zmluvu.

Predkladatelia novely tvrdili, že nové zákonné podmienky vytvárajú jasné pravidlá, ktoré jednoznačne zaručujú nedotknuteľnosť umeleckej slobody.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia