Jednou vetou

Vládne ostreľovanie zasiahlo nemocnicu a zdravotné stredisko v Idlibe

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Sýrske vládne ostreľovanie sa v utorok zameralo na nemocnicu a zdravotné stredisko v severozápadnej sýrskej provincii Idlib ovládanej povstalcami. Informoval o tom záchranársky tím humanitárnej organizácie známej ako Biele prilby a miestne zdravotnícke úrady.

Strely z vládnych raketometov zasiahli nemocnicu Dár al-Hikma v meste Kafr Nabl a zničili jej veľké časti, generátory a mnoho áut zaparkovaných pred budovou, uviedlo podľa tlačovej agentúry DPA provinčné riaditeľstvo pre zdravotníctvo. Dodalo, že nemocnica je teraz vyradená z prevádzky.

Dačič označil operáciu na severe Kosova za neprimeranú, vyzval však k dialógu

Záchranné tímy Bielych prilieb v Idlibe oznámili, že vládne ostreľovanie poškodilo aj zdravotné stredisko západne od mesta Chán Šajchún.

Provinčné riaditeľstvo tiež informovalo, že po utorkovom ostreľovaní je priamo zasiahnutých zdravotníckych zariadení v Idlibe už celkovo 21, a to od konca apríla, keď vláda spustila ofenzívu proti povstalcom v tejto provincii.

Predstaviteľka Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) Ursula Muellerová uviedla, že boje v Idlibe si vyžiadali vyše 160 potvrdených životov civilistov a vyhnali z domovov približne 270.000 ľudí.

Ozbrojené sily sýrskeho prezidenta Bašára Asada, podporované ruskými náletmi, začali mohutnú ofenzívu proti povstalcom v provinciách Hamá a Idlib, posledných veľkých opozičných baštách v Sýrii.

USA a Rusko sa dohodli, ako vyjsť z patovej situácie v Sýrii, uviedol Pompeo

Podľa organizácie Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) bolo odvtedy v oboch provinciách zabitých približne 265 civilistov vrátane 59 detí.

Najnovšie vyostrenie bojov vo vojnovej Sýrii spôsobilo vysídlenie tisícov obyvateľov a vyvolalo obavy, že prímerie uplatňované v enkláve Idlib už osem mesiacov čoskoro stroskotá.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia