Jednou vetou

Vládne sily nariadili zastaviť ofenzívu proti povstalcom v meste Hudajda

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Jemenské vládne sily nariadili v stredu zastaviť ofenzívu proti šiitským povstalcom v prístavnom meste Hudajda ležiacom na západe krajiny.

Stalo sa tak v čase, keď Spojené arabské emiráty (SAE), ktoré sú súčasťou koalície vedenej Saudskou Arábiou, podporili plánované mierové rozhovory pod vedením OSN, ktoré sa vo Švédsku uskutočnia do konca tohto roka. Informovala o tom agentúra AFP.

Traja armádni predstavitelia uviedli, že sily podporujúce jemenskú vládu dostali rozkaz, aby až do odvolania zastavili útok voči povstalcom nazývaným húsíovia, ktorých podporuje Irán. K obnoveniu bojových operácií by však podľa nich došlo v prípade, ak by povstalci zaútočili.

Salvini sa stretol so zachránenými migrantmi, sľúbil im prívetivosť

Minister zahraničných vecí SAE Anwar Gargáš medzitým uviedol, že jeho krajina víta „skoré zvolanie konzultácií vedených OSN vo Švédsku“, a bojujúce frakcie vyzval, aby tieto diplomatické snahy využili.

OSN sa snaží, aby sa mierové rozhovory vo Švédsku konali do konca tohto roka; táto škandinávska krajina uviedla, že je na ich usporiadanie pripravená.

K zastaveniu ofenzívy v Hudajde došlo po tom, ako ju vládne sily a koalícia vedená Saudskou Arábiou údajne pozastavili. Po 12 dňoch bojoch Hudajda „utíchla“ a jej prístav „fungoval“, tvítoval Gargáš.

Podľa predstaviteľov miestnych nemocníc pri utorkovom nálete koalície vedenej Saudskou Arábiou zahynulo v Hudajde najmenej sedem civilistov.

Lajčák podpísal memorandum o spolupráci v oblasti rozvojovej pomoci

Hudajda je dôležitým prístavom, kadiaľ prúdi do Jemenu humanitárna pomoc. Pod kontrolou šiitských húsíov, ktorí obsadili aj hlavné mesto Saná a ďalšie časti Jemenu, je od roku 2014.

Ich postup donútil v roku 2015 Saudskú Arábiu a ďalšie sunnitské spojenecké krajiny začať letecké útoky, aby sa povstalci nedostali do Adenu – dočasného sídla jemenskej vlády podporovanej Saudskou Arábiou.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia