Vládnuca strana PiS chce v Poľsku obmedziť rituálne porážky zvierat

Ilustračné foto

zdroj: TASR

Poľská vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) predložila návrh zákona, ktorý zrejme výrazne obmedzí možnosti na rituálnu porážku zvierat. Návrhom by sa mala ešte tento týždeň zaoberať poľská vláda aj dolná komora parlamentu. Informoval o tom izraelský spravodajský server Ynetnews.

Návrh zákona okrem toho zavádza aj obmedzenia na vývoz kóšer mäsa z Poľska, čo sa negatívne prejaví v židovských komunitách v Európe, ale aj v Izraeli, kam sa časť mäsa z Poľska dodáva.

Združenie židovských organizácií v Európe (EJA) vo svojom vyhlásení z pondelka upozornilo, že predkladaný návrh zákona zakazuje porážku zvierat, keď nie sú v „prirodzenej“ polohe, teda keď nestoja na všetkých štyroch nohách.

Porušenie tohto nariadenia sa má trestať väzením do štyroch rokov. Rabín Menachem Margolin, ktorý je prezidentom EJA, vo svojom vyhlásení upozornil, že tieto pravidlá pri rituálnej porážke – šchite – nie je možné dodržať.

Margolin: Porušenie základných práv židovskej komunity

Varoval, že schválenie návrhu zákona bude de facto zákazom rituálnych porážok zvierat v Poľsku a tým aj porušením základných práv židovskej komunity. Tieto reštrikcie sú v úplnom rozpore so slobodou vierovyznania v EÚ, dodal Margolin.

Margolin vyzval poľskú vládu, aby tento návrh zákona neschválila a „uvedomila si, že dôvera židovského národa v poľské vedenie klesá“. „Nechcem si predstaviť, čo bude ďalší krok Poľska po prijatí zákona o šoa a po obmedzení porážok podľa kóšer pravidiel,“ dodal.

Margolin súčasne apeloval na izraelskú vládu, aby tento najnovší návrh zahrnula medzi témy diskusií s poľskými predstaviteľmi.

Poľský parlament zakázal rituálne porážky už v roku 2013. Ústavný súd toto rozhodnutie neskôr zrušil, keď prijal argumentáciu EJA, že zákon je v rozpore s princípmi náboženskej slobody.

Môže vás zaujímať

Kornijenko: Vytvorenie nového zákona o osobitnom štatúte Donbasu môže trvať rok