Jednou vetou

Vlani zahynulo v Afganistane najviac civilistov od roku 2009

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

V roku 2018 zahynulo v Afganistane v dôsledku bojových operácií a teroristických útokov 3804 civilistov a ďalších 7189 ľudí utrpelo zranenia. Vyplýva to zo správy Asistenčnej misie OSN v Afganistane (UNAMA) zverejnenej v nedeľu, napísala agentúra AP.

Ide o najvyšší počet civilných obetí konfliktu v Afganistane od roku 2009, keď OSN začala túto štatistiku viesť.

Osobitný splnomocnenec generálneho tajomníka OSN pre Afganistan Tadamiči Jamamoto pokladá prudký nárast počtu civilných obetí za „nesmierne znepokojujúci a absolútne neprijateľný“. Došlo k nemu najmä v dôsledku teroristických útokov extrémistickej organizácie Islamský štát (IS), ako aj vystupňovania leteckých útokov koaličných síl vedených Spojenými štátmi.

Podľa správy UNAMA 63 percent civilistov zahynulo v dôsledku teroristických útokov a bojovej činnosti militantov, pričom 37 percent má na svedomí afganské militantné hnutie Taliban, 20 percent Islamský štát a zvyšných šesť percent ďalšie militantné skupiny bojujúce proti ústrednej vláde v Kábule.

Iraku odovzdali ďalších približne 150 militantov Islamského štátu

 V správe sa tiež uvádza, že vlani oproti roku 2017 výrazne stúpol počet úmrtí civilistov v dôsledku pôsobenia afganských a medzinárodných síl, ktoré bojujú proti Talibanu a IS.

Po prvý raz od roku 2009, keď UNAMA začala počty civilných obetí systematicky monitorovať, sme zaznamenali viac ako 1000 civilných obetí leteckých útokov,“ uvádza sa v správe s tým, že vlani došlo v Afganistane aj k najvyššiemu počtu samovražedných bombových útokov.

 „Je načase ukonči toto ľudské utrpenie a tragédiu. Najlepší spôsob ako zastaviť zabíjanie a mrzačenie civilistov, je ukončiť boje,“ povedal na margo situácie v Afganistane Jamamoto.

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína