Vlna horúčav v Rakúsku priniesla rekordné série horúcich dní a nocí

Ilustračné foto

TASR/AP

Rekordné teploty leta 2018 priniesli Rakúsku zrejme doteraz najdlhšiu vlnu horúčav v krajine od začiatku meraní. O Viedni a metropole Vorarlberska - Bregenzi - to platí už v súčasnosti, avšak zrejme padnú rekordy aj vo väčšine ďalších krajinských sídelných miest. Výnimkami budú zrejme Innsbruck a Salzburg, kde sa vlna horúčav už prerušila.

Na juhu západného a stredného Slovenska sa skončila séria tropických dní

Podľa informácií rakúskeho verejnoprávneho rozhlasu ORF bol utorok 21. augusta vo Viedni už 30. dňom v neprerušenom rade, v ktorom teploty prevýšili hranicu 30 stupňov Celzia. V pamätnom lete 2003 sa zrodil v hlavnom meste krajiny doteraz platný rekord – 29 takýchto dní bez prerušenia.

Z rovnakého roku pochádzal aj doterajší rekord v Bregenzi (11 dní s teplotami nad 30 stupňov Celzia), ktorý bol však výrazne prekonaný v pokračujúcom lete, keď tu zaznamenali 16 takýchto dní.

Klimatológ hodnotí leto 2018 a prebiehajúce zmeny klímy

Rekordy sú však na spadnutie aj v Eisenstadte a v St. Pöltene, kde doteraz zhodne zaznamenali 27 takýchto dní (pri zhodnom rekorde 29 dní), ale aj v Grazi, kde chýba k vyrovnaniu rekordu (27 dní) už iba jediný či v Linzi (26 dní) pri rekorde 28 dní. V Klagenfurte sa môže nový rekord zrodiť už v stredu, tamojší rekord spred 15 rokov má hodnotu 27 dní s teplotami nad 30 stupňov Celzia bez prerušenia.

V centre Viedne sa už „tešia“ na 40. tropickú noc bez prestávky, čo znamená, že v noci na stredu tu teploty nepoklesnú pod hranicu 20 stupňov Celzia. Aj to bude nový rekord, ten doterajší z roku 2003 mal hodnotu 39 nocí.

Výlet do Rakúska: Čo si nemôžete nechať ujsť vo Viedni?

Môže vás zaujímať

Počet obetí výbuchov na Srí Lanke stúpol na 207 mŕtvych: Zatknutých je sedem osôb