Jednou vetou

Páchateľ šesťnásobnej vraždy v nemocnici v Ostrave sa zastrelil

V ostravskej nemocnici sa v utorok ráno strieľalo. Polícia zverejnila fotografiu muža, po ktorom pátra

autorská koláž hlavne.sk, Twitter Policie ČR

Životy šesť ľudí si vyžiadala streľba, ku ktorej došlo v utorok vo Fakultnej nemocnici Ostrava. Ďalšie dve osoby utrpeli ťažké zranenia. Páchateľ sa pred policajným zásahom neďaleko Ostravy streli do hlavy.

aktualizované: 11:24

Podľa hajtmana Moravskosliezskeho kraja Iva Vondráka si streľba vyžiadala až šesť obetí. Dvaja zranení neprežili, potvrdil premiér Andrej Babiš. „Som v kontakte s ministrom vnútra, policajným prezidentom a riaditeľom nemocnice. Zrušil som program a vydám sa na miesto,“ doplnil Babiš.

Obeťami útoku boli podle premiéra pacienti v čakárni. „Našťastie ich tam nebolo veľa. Údajne ten človek strieľal  zblízka na hlavu,“ uviedol Babiš. „V túto chvíľu nevidím dôvod k zvolaniu bezpečnostnej rady štátu,“ povedal v ČT Babiš.

FOTO: Z týchto záberov srdce praská. Toto zostalo z bytovky po výbuchu plynu v Prešove

Prezident Miloš Zeman vyjadril hlbokú sústrasť pozostalým. „Vo svojom srdci som s vami, myslím na vás v týchto tragických hodinách,“ uviedol. Poďakoval príslušníkom bezpečnostných složiek, lekáromm a všetkým, ktorí pomáhajú.

„Informovali sme príspevkové organizácie – školy a škôlky a tiež domy s opatrovateľskou službou –, aby prijaly bezpečnostné opatrenia. Uzavreli sme tiež úrad do doby, pokiaľ dostaneme informáciu, že nehrozí bezprostredné nebezpečie,“ uviedla starostka Ostravy-Poruby Lucia Baránková Vilámková.

Po náleze výbušnín evakuovali v Brne desiatky ľudí

Policajti dostali oznámenie o streľbe o 7:19, prvá hliadka prišla na miesto o 7:24.

Na Twitteri zverejnila aj fotografiu muža v červenej bunde a v sprievodnom texte žiadala verejnosť „o pomoc pri pátraní po podozrivom“. Po necelej hodine k zverejnenej fotografii pripojila spresňujúci text, že ide o dôležitého svedka udalosti, „ale v tejto chvíli pracujeme s inou verziou a pátrame po inej osobe“. Policajti pátrajú po mužovi, majú jeho fotografiu, ŠPZ aj meno. Stieľal z krátkej ručnej zbrane. „Máme vo vzduchu dva monitorovací vrtuľníky a veríme, že v krátkej dobe podozrivého zaistíme,“ uviedli policajti.

Páchateľ sa zrejme zastrelil

„Páchateľ je mŕtvy, zastrelil sa,“ povedal Seznamu policajný zdroj blízky vyšetrovaniu. Polícia potvrdila, že našla vozidlo podozirvého a zisťuje identitu muža, ktorý se pri zásahu strelil do hlavy.

„Dopadli sme páchateľ streľby. 42 ročný muž sa pred zásahom polície strelil do hlavy, je mŕtvy. Ďakujeme verejnosti za súčinnosť a pomoc pri pátraní,“ informuje polícia na sociálnej sieti.

„Policajti páchateľa identifikovali vďaka kamerovému systému nemocnice a jeho vozidlo potom vypátrali pomocou vrtuľníka. Páchateľ sa v ten moment strelil do hlavy,“ upresnil riaditeľ krajskej polície moravskoslezského kraja Tomáš Kužel.

„Muža z prvej fotografie policajsti zadržali takmer okamžite, rýchlo ale zistili, že nejde o páchateľa,“dodal Kužel. Do akcioe boli podľa neho zapojení stovky policajtov. „Medzi obeťami streľby nie sú deti, len dospelí,“ upresnil Kužel. Páchatel podle neho nemal legálne držanú zbraň.

Podľa informácii Českej televízie útočník spáchal sebevraždu neďaleko Loděnice v Děhylově blízko Ostravy. Mŕtvy podozrivý si vzal do hlavy, že je ťažko chorý a nikto ho nechce liečiť, povedal Rádiožurnálu jeho nadriadený.

Polícia zverejnila fotografie podozrivého:

Obete potvrdil minister vnútra

Skutočnosť, že si streľba vyžiadala obete, potvrdil aj samotný minister vnútra Jan Hamáček. Podľa Hamáčka na mieste zasahujú špeciálne policajné jednotky vrátane Útvaru rýchleho nasadenia a policajného vrtuľníka.

Podľa informácií spravodajského servera Novinky.cz na miesto vyrazil aj evakuačný autobus hasičov. Nemocnicu uzavreli. Streľbu Novinkám potvrdila aj hovorkyňa polície Pavla Jiroušková. „Prebieha evakuácia desiatok až stoviek ľudí,“ povedala.

 

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte na číslo 0910 554 995

 

Pridajte sa k nám na Facebooku – Nájdete nás TU

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia