Jednou vetou

Vo Francúzsku pokračovali protesty hnutia žltých viest

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

V Paríži a ďalších francúzskych mestách sa v sobotu znova zišli demonštranti z francúzskeho hnutia tzv. žltých viest. Protestné pochody proti politike prezidenta Emmanuela Macrona sa konajú už 14. sobotu za sebou. Informovala o tom agentúra AP.

Demonštranti sa aj v túto sobotu zhromaždili pri Víťaznom oblúku, odkiaľ vyrazili do ulíc metropoly. V hlavnom meste, ani iných mestách, ako Bordeaux či Toulouse, žiadne násilné udalosti bezprostredne hlásené neboli.

Prezident Macron odsúdil nárast antisemitských trestných činov

Prieskumy verejnej mienky a zakaždým nižší počet ľudí, ktorí sa pridávajú k pochodom, naznačujú, že hnutie verejnú podporu stráca. Víkendové protesty totiž často prerástli do bezprecedentného násilia medzi demonštrantami a poriadkovou políciou.

Uplynulú sobotu napočítali francúzske úrady 51.400 demonštrantov, čo je oproti začiatkom hnutia zásadné zníženie. V novembri sa účasť nespokojných Francúzov na demonštráciách po celej krajine odhadovala na 300.000.

Boxera útočiaceho v mene žltých viest odsúdili na rok väzenia

Hnutie odštartovalo svoju históriu vlani 17. novembra protestom, ktorý bol proti plánovanému zdražovaniu pohonných hmôt. Neskôr si získalo širokú podporu verejnosti, ktorá sa však postupne vytráca.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Vo veku 112 rokov zomrel najstarší muž na svete