Jednou vetou

Vo Francúzsku sa opäť konajú protesty žltých viest

Demonštrant z hnutia tzv. žltých viest.

foto: TASR/AP

V Paríži a v ďalších francúzskych mestách sa devätnástu sobotu po sebe konajú protesty tzv. žltých viest. Informovala o tom agentúra AP.

Stovky protestujúcich sa zišli o 12.00 h SEČ na námestí Place Denfert-Rochereau nachádzajúcom sa na juhu Paríža, odkiaľ sa chceli vydať smerom na sever do štvrte Montmartre. Desiatky ďalších pokojne postávali na námestí Place de Trocadéro neďaleko Eiffelovej veže.

Každý deň zomrie na tuberkulózu na celom svete takmer 4500 ľudí

V uliciach Paríža je nasadených okolo 6000 policajtov a dianie monitorujú i dva drony. Pokojný priebeh protestov na citlivých miestach majú zabezpečiť aj vojaci. Tento krok prezidenta Emanuella Macrona kritizovali opoziční politici.

Po tom, ako demonštrácie minulý víkend opäť poznamenalo násilie, výtržnosti a rabovanie, francúzska vláda oznámila nové bezpečnostné opatrenia vrátane zákazu protestov žltých viest na svetoznámom parížskom bulvári Champs-Élysées a v centrách ďalších veľkých miest, ako sú v Toulouse, Bordeaux, Marseille či Nice.

Protestujúci majú v sobotu zákaz vstupu i do parížskych ulíc v okolí Víťazného oblúka a niekoľkých priľahlých oblastí vrátane Elyzejského paláca a budovy Národného zhromaždenia.

Islamský štát prišiel o všetky územia v Sýrii

Polícia zadržala v sobotu v Paríži zatiaľ 51 ľudí a 29 osôb dostalo pokutu za to, že sa zdržiavali v zakázanej zóne. Poriadkové sily vykonali pri vstupe do mesta približne 4680 „preventívnych kontrol“.

V meste Nice polícia rozohnala niekoľko stoviek protestujúcich ľudí, ktorí sa zhromaždili na hlavnom námestí.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia