Jednou vetou

Vo viacerých poľských mestách protestovali proti reformám súdnictva

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Tisícky protivládnych demonštrantov vyšli do ulíc vo štvrtok večer vo viacerých poľských mestách a protestovali proti reformám súdnictva, ktoré podľa nich škodia právnemu štátu a mali za následok právne konanie zo strany Európskej komisie.

„Slobodné súdy,“ skandovali demonštranti pred prezidentským palácov vo Varšave a mávali vlajkami Poľska a Európskej únie. V Krakove protestujúci kričali „Európa, nevzdávaj sa“. Stovky ľudí demonštrovali tiež vo Vroclave, Poznani a Štetíne, uvádza agentúra DPA.

Kontroverzný zákon znižuje vek odchodu sudcov do dôchodku zo 70 na 65 rokov. Podľa kritikov sa tak chce vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) zbaviť sudcov, ktorých nemá rada.

Požiare pri Aténach mohli byť výsledkom podpaľačstva

Samotná strana tvrdí, že reformou napráva skorumpovaný a nespoľahlivý súdny systém v Poľsku. Kritici sa však obávajú oslabenia nezávislosti súdov.

Európska komisia oznámila, že začala v tejto súvislosti právne konanie proti Poľsku z dôvodu porušenia európskej legislatívy. Exekutíva EÚ sa už vyše dva a pol roka zúčastňuje na štruktúrovanom dialógu s poľskou vládou práve v dôsledku obáv, že reformy súdnictva v Poľsku poškodzujú európske hodnoty týkajúce sa právneho štátu.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi