Jednou vetou

Vo Švédsku sa začali mierové rozhovory s cieľom ukončiť konflikt v Jemene

Osobitný vyslanec Organizácie Spojených národov (OSN) pre Jemen Martin Griffiths a švédska ministerka zahraničných vecí Margot Wallströmová

foto: TASR/AP

Švédska ministerka zahraničných vecí Margot Wallströmová vo štvrtok v meste Rimbo oficiálne otvorila mierové rokovania medzi jemenskou ústrednou vládou a šiitskymi povstalcami z hnutia húsíov. Cieľom rokovaní by malo byť ukončenie občianskej vojny v Jemene, ktorá trvá už viac ako tri roky a spôsobila rozsiahlu humanitárnu krízu. Informovala o tom agentúra AP.

Wallströmová otvorila rokovania v meste Rimbo, ležiacom severne od Štokholmu, tým, že obom znepriateleným stranám zaželala, aby mali dosť síl na nájdenie kompromisu počas zložitých rozhovorov, ktoré ich čakajú.

Osobitný vyslanec Organizácie Spojených národov (OSN) pre Jemen Martin Griffiths na margo začínajúcich rokovaní uviedol, že nadchádzajúce dni budú „zlomové“, a vyzval obe strany na to, aby neváhali začať vyjednávania „v dobrej viere“.

Guterres je ochotný stretnúť sa s korunným princom ohľadom Jemenu

Griffiths taktiež krátko po začatí rozhovorov vyhlásil, že obe strany sa už dohodli na podmienkach výmeny zajatcov ako prostriedku budovania vzájomnej dôvery. Dohoda podľa jeho slov „umožní tisíckam rodín znova sa zlúčiť“ a zároveň je to dôkaz „veľmi efektívnej a aktívnej práce oboch delegácií“.

Na pozadí mierových rokovaní v Štokholme vyhlásil hovorca Svetového potravinového programu (WFP) Herve Verhoosel, že organizácia plánuje rapídne zvýšiť objem potravinovej pomoci pre Jemen a zahrnúť do projektu ďalšie štyri milióny obyvateľov tejto vojnou zničenej krajiny. Zásobovanie potravinami by sa tak malo v Jemene rozšíriť z terajších ôsmich na dvanásť miliónov ľudí. Verhoosel však dodal, že uskutočnenie tohto ambiciózneho projektu bude vyžadovať „bezpečný, okamžitý a neprerušovaný“ prísun potravín k cieľovým skupinám obyvateľov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia