Vo Varšave sa konali poľsko-britské konzultácie na vládnej úrovni

Poľský premiér Mateusz Morawiecki a britská premiérka Theresa Mayová na tlačovej konferencií vo Varšave 21. decembra 2017

Foto: TASR/AP

Dejiskom poľsko-britských konzultácií na vládnej úrovni za účasti premiérov oboch krajín, Mateusza Morawieckého a Theresy Mayovej, bola vo štvrtok Varšava.

Britská premiérka na spoločnej tlačovej konferencii pripomenula spoločné hodnoty a záujmy, o ktoré sa opiera i spoločná história oboch krajín predstavujúca dokonalý príklad toho, čo všetko sa dá spoločne dosiahnuť, a to nielen v oblasti bezpečnosti, ale aj v rozvoji v záujme blahobytu oboch krajín a národov.

Európska komisia aktivovala článok 7 voči Poľsku pre obavy o právny štát

Mayová pripomenula vo Varšave bratstvo v zbrani, spoluprácu na úrovni partnerov i spojencov a poukázala tiež na fakt, že v súčasnosti pôsobí na východe Poľska 150 príslušníkov britských ozbrojených síl. Pripomenula aj spoločné pôsobenie oboch krajín fakticky na všetkých európskych frontoch a poďakovala sa za to poľskej strane.

Britská premiérka vyzdvihla účasť poľských pilotov v bojoch nad ostrovnou monarchiou v rokoch druhej svetovej vojny konštatujúc, že jej krajina je poľským veteránom za to mimoriadne vďačná, informovala spravodajská televízia TVN24 a tlačová agentúra PAP.

Mateusz Morawiecki podčiarkol, že Spojené kráľovstvo zostáva naďalej kľúčovým spojencom Poľska a že počas medzivládnych konzultácií hovorili prakticky všetci účastníci rovnakým jazykom, a to aj pri téme ako je spolupráca v záujme zachovania mieru v Európe a vo svete.

Lídri Európskej únie schválili prechod do druhej fázy rokovaní o brexite

Aj keď Spojené kráľovstvo po brexite opustí Európsku úniu, neopustí Európu, zdôraznil predseda poľskej vlády. Zopakoval, že Londýn zostane blízkym spojencom Poľska v rámci NATO i v rámci bezpečnostných štruktúr, ako aj v obrannej či zahraničnej politike.

Morawiecki vyjadril veľkú spokojnosť s priebehom a výsledkami štvrtkových rokovaní, počas ktorých sa okrem iného podpísal bilaterálny dokument o štrukturálnej spolupráci oboch krajín v oblasti obranyschopnosti Únie (PESCO), ale aj s rozhovormi o dvojstrannej spolupráci v rámci NATO či v oblasti obrannej politiky.

Ešte pred tlačovou konferenciou došlo k podpísaniu poľsko-britskej dohody o spolupráci v obrannej a bezpečnostnej politike. V prítomnosti premiérov tak urobili ministri obrany oboch krajín Antoni Macierewicz a Gavin Williamson.

Poľsko nie je obeťou Bruselu, obeťou je demokracia v Poľsku, tvrdia európski socialisti

Dohoda sa týka obrany, výmeny informácií, technológií, spoločných vojenských cvičení a investícií, ale aj boja proti ruskej dezinformačnej kampani v oblasti strednej Európy. Podľa Mayovej má Spojené kráľovstvo doteraz podobnú dohodu iba s Francúzskom, uviedla agentúra MTI.

Hovorca britskej vlády už v predvečer štvrtkových rokovaní v Londýne uviedol, že predsedníčka britskej vlády vyjadrí na stretnutí s poľským premiérom Mateuszom Morawieckým znepokojenie nad situáciou po iniciovaní konania podľa článku č. 7 voči Poľsku Európskou komisiou. Zároveň dodal, že Londýn očakáva od všetkých partnerov a spojencov rešpektovanie medzinárodných noriem a štandardov.

Môže vás zaujímať

Zmienka o jadre v záveroch summitu EÚ je víťazstvom pre ČR, uviedol Babiš