Jednou vetou

Vo veku 66 rokov zomrela pakistanská aktivistka Asma Džehangirová

Vo veku 66 rokov zomrela v nedeľu v meste Lahore na východe Pakistanu známa právnička a bojovníčka za ľudské práva Asma Džehangirová.

Foto: TASR/AP

Vo veku 66 rokov zomrela v nedeľu v meste Lahore na východe Pakistanu známa právnička a bojovníčka za ľudské práva Asma Džehangirová. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na Džehangirovej dcéru.

Tá uviedla, že jej matka utrpela v sobotu infarkt. Následne ju previezli do nemocnice, kde v nedeľu zomrela. Džehangirová sa narodila 27. januára v roku 1952.

Džehangirová ako predsedníčka Pakistanskej komisie pre ľudské práva bola známa svojou otvorenou kritikou militantných a islamistických skupín v krajine.

Bola tiež prezidentkou spolku združujúceho pakistanských advokátov najvyššieho súdu a spravodajkyňou OSN v oblasti ľudských práv a mimosúdnych zabíjaní. Džehangirová sa tiež dostala do zoznamu 100 najvyplyvnejších žien sveta časopisu Time.

Ako obhajkyňa demokracie často kritizovala pakistanskú vládu a štátnu tajnú službu. Taktiež obhajovala menšinu kresťanov obvinených z rúhania – zločinu, za ktorý podľa kontroverzného zákona Pakistanu hrotí trest smrti. Džehangirová získala niekoľko medzinárodných ocenení.

Môže vás zaujímať

Zatkli pilota lietadla, ktoré havarovalo v Istanbule