Jednou vetou

Vo veku 79 rokov zomrel uznávaný izraelský spisovateľ Amos Oz

Amos Oz zomrel vo veku 79 rokov

foto: TASR/AP

Izraelský spisovateľ Amos Oz zomrel vo štvrtok vo veku 79 rokov na rakovinové ochorenie. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na jeho pozostalých.

Jeho autobiografické dielo Príbeh o láske a tme (2002), ktoré sa stalo celosvetovým bestsellerom, bolo v roku 2015 adaptované pre filmové plátna za režisérskeho debutu izraelsko-americkej herečky Natalie Portmanovej.
Amos Oz, vlastným menom Amos Klausner, bol obhajcom mieru a podporoval dvojštátové riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu. Niektorí ho preto označovali za zradcu, čo však on sám považoval za „vyznamenanie“.

Izraelský parlament schválil návrh na svoje rozpustenie a predčasné voľby

Oz bol laureátom mnohých ocenení vrátane Izraelskej ceny – najvyššieho občianskeho vyznamenania v židovskom štáte – či nemeckej Goetheho ceny. Spisovateľ bol tiež častým kandidátom na Nobelovu cenu za literatúru.
Medzi jeho ďalšie diela patria Môj Michael (1968), Až do smrti (1971), Čierna skrinka (1987), Poznať ženu (1989), Fima (1991), Panter v suteréne (1995), Ako vyliečiť fanatika (2006) či Scény z vidieckeho života (2009).

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia