Jednou vetou

Vo veku 87 rokov zomrel vplyvný politik a dlhoročný senátor Richard Lugar

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Vplyvný americký politik a dlhoročný senátor Richard Lugar zomrel v nedeľu vo veku 87 rokov. Bývalý republikánsky prezidentský kandidát podľahol v nemocnici vo Falls Church v štáte Virgínia zriedkavému nervovému ochoreniu, oznámilo Lugarom v roku 2013 založené centrum vo Washingtone.

Lugar bol dvakrát (1987-1995 a 2003-2007) predsedom zahraničného výboru Senátu. Bol považovaný za jedného z najvplyvnejších odborníkov na otázky zahraničnej politiky vo Washingtone. Štát Indiana reprezentoval 36 rokov ako senátor.

USA: Pri útoku na synagógu v blízkosti San Diega strelec zabil ženu

Jeho dobrá povesť bola tiež založená na jeho ochote spolupracovať s inými politickými stranami. V roku 1991 spolu s demokratickým senátorom Samom Nunnom vypracoval program, ktorý pomohol bývalým sovietskym republikám zbaviť sa svojich jadrových zbraní.

Prezident Barack Obama udelil Lugarovi v roku 2013 za „slušnosť“ a „odhodlanie riešiť nadstranícke problémy“ Prezidentskú medailu slobody, najvyššie civilné vyznamenanie v Spojených štátoch.

Rusko pochybuje o Trumpovej snahe o jadrové odzbrojenie

Lugar sa tlačil na ukončenie apartheidu v Juhoafrieckej republike a zasadzoval sa za zosadenie filipínskeho diktátora Ferdinanda Marcosa. Jeho postoje v oboch spomínaných otázkach boli v opozícii voči politike vtedajšieho republikánskeho prezidenta Ronalda Reagana.

Lugar sa v roku 1996 uchádzal o nomináciu Republikánskej strany v prezidentských voľbách, neskôr ju však stiahol.

Aj po odchode zo Senátu v roku 2013 sa zasadzoval za nešírenie jadrových zbraní. Po Lugarovi zostala manželka a štyria synovia.

Môže vás zaujímať

Loď Crew Dragon sa úspešne vrátila na Zem