Jednou vetou

Vo veku 90 rokov umrel bývalý veliteľ komunistického pracovného tábora v Rumunsku

Ion Ficior

foto: TASR/AP

Vo veku 90 rokov zomrel v stredu vo väzenskej nemocnici v rumunskom meste Jilava bývalý šéf pracovného tábora Ion Ficior, ktorý bol v roku 2016 uznaný za vinného za smrť viac ako 100 politických väzňov a odsúdený na 20 rokov väzenia. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie rumunského Ústavu pre vyšetrovanie zločinov komunizmu.

Ficior sa proti rozsudku odvolal, argumentujúc, že len plnil rozkazy. Najvyšší odvolací súd však v marci 2017 jeho odvolanie zamietol.

Hovorkyňa väzenskej nemocnice Denisa Eneová pre AP uviedla, že Ficior, ktorý trpel viacerými chronickými ochoreniami, zomrel v stredu ráno. Ďalšie informácie však s odvolaním sa na zákony o ochrane súkromia poskytnúť odmietla.

Hrôza v Japonsku: Mŕtve dieťa v skrinke

Ficior v rokoch 1958-63 velil komunistickému pracovnému táboru v meste Periprava na juhovýchode Rumunska. Ako v roku 2017 uviedla rumunská prokuratúra, Ficior tam zaviedol a riadil represívny, hrubý, nehumánny a svojvoľný režim proti politickým väzňom.

Podľa vyšetrovateľov bolo jeho cieľom „vyhladiť“ zadržiavaných tým, že museli čeliť tvrdým pracovným podmienkam, extrémnej zime, nedostatku pitnej vody, vhodného jedla či liekov.

V roku 2016 sa v Rumunsku konal prvý súdny proces tohto druhu. Na 20 rokov bol v ňom odsúdený Alexandru Višinescu, ktorý v rokoch 1956-63 viedol obávanú štátnu väznicu Ramnicu Sarat. Podľa historikov bolo v Rumunsku v rokoch 1947-89 približne 500.000 politických väzňov, z ktorých okolo 100.000 zomrelo vo väzbe.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia