Vo Viedni protestujú stovky ľudí proti novej vláde

Demonštrant drží poster počas demonštrácie pred slávnostným sľubom novej rakúskej koaličnej vlády 18. decembra 2017 vo Viedni

Foto: TASR/AP

Stovky ľudí sa v pondelok zišli vo Viedni na protest voči novej rakúskej pravicovej vláde, ktorá má zložiť slávnostný sľub.

Protifašistickí a feministickí aktivisti, ako aj ľavicové študentské skupiny prišli demonštrovať proti koalícii konzervatívnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a nacionalistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ). Obe strany sa zaviazali sprísniť azylové a imigračné predpisy, pričom chcú zachovať pevnú oddanosť Európskej únii, pripomína agentúra AP.

Nastupujúci rakúsky kancelár Kurz pôjde na prvú zahraničnú cestu do Bruselu

Predseda ľudovcov Sebastian Kurz sa stane vo svojich 31 rokoch najmladším šéfom vlády v Európe, keď v pondelok zloží ústavou predpísaný slávnostný sľub do rúk prezidenta Alexandra Van der Bellena.

Politickí odporcovia vyjadrili obzvlášť znepokojenie nad tým, že slobodní, ktorí majú napojenia na extrémistov z krajnej pravice, ovládnu dôležité rezorty vnútra, obrany a zahraničných vecí. Ich líder Heinz-Christian Strache sa stane vicekancelárom.

Môže vás zaujímať

Vo volebných miestnostiach v Británii posilnili bezpečnosť pre urážky kandidátov