Jednou vetou

Vo Viedni rokovali predsedovia parlamentov Rakúska a Slovenska

Rakúsky predseda parlamentu Wolfgang Sobotka a vľavo predseda NR SR Andrej Danko sa usmievajú počas tlačovej konferencie po prijatí vo Viedni 3. decembra 2018

foto: TASR - Martin Baumann

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko počas pondelkovej návštevy Rakúska ocenil "dynamiku", akú podľa neho Viedeň vniesla do svojho končiaceho sa polročného predsedníctva v Rade EÚ.

„Ďakujem Rakúsku aj za dynamiku, ktorú vnieslo do svojho predsedníctva. Som veľmi rád, že témy, o akých sme sa bavili, ako sú digitálne dane, zdanenie digitálnych médií, zdanenie Google a Facebooku, ochrana dát našich občanov, že sa podarilo presadiť aj cez parlamentnú dimenziu do tém predsedníctva v Rade EÚ,“ vyhlásil na spoločnej tlačovej konferencii s predsedom rakúskej Národnej rady Wolfgangom Sobotkom vo Viedni.

Podľa Danka je už „najvyšší čas“ spojiť slovenské a rakúske cyklotrasy, nie len diaľnice. Obe strany by tiež – ako uviedol – mali diskutovať o kooperáci pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Danko chce v tejto súvislosti iniciovať uzatvorenie kontraktov, ktoré umožnia poskytovanie zdravotnej starostlivosti v cezhraničnej spolupráci.

Za motivačný Danko označil rozhovor so Sobotkom o bezpečnosti Európskej únie. Avizoval, že chce po vzore Rakúska presadzovať šesť mesiacov základnej vojenskej služby, ktoré by podľa jeho názoru mladým mužom „neublížili“.

Sorosova univerzita potvrdila svoje sťahovanie z Budapešti do Viedne

„Ja sa tým netajím, že si myslím, že aj z hľadiska sociálneho, aj z hľadiska výchovného, by naši mladí 18-roční chlapci šesťmesačnú vojenskú službu potrebovali,“ doplnil s tým, že táto téma nebola predmetom rokovania so Sobotkom. „Keby som mal tú politickú vôľu na Slovensku, nebudem sekundu váhať, aby aj na Slovensku bola šesťmesačná vojenská služba,“ uzavrel Danko.

Šéf NR SR ocenil skutočnosť, že sa so Sobotkom stretol už po štvrtý raz a takisto vyzdvihol úroveň vzájomných vzťahov, ktoré sú podľa neho „intenzívne, priateľské a plodné“.

Predseda rakúskeho parlamentu Sobotka považuje Slovensko za veľmi dôležitú partnerskú krajinu a blízkeho suseda, s ktorým má Viedeň mnohé spoločné témy. Ako príklad uviedol rozhovory o spolupráci v oblasti hospodárstva, cestovného ruchu či cezhraničnej spolupráce. Za najdôležitejšie považuje témy, ktoré sa týkajú krokov na zlepšovanie každodenného života obyvateľov, ktorí dennodenne prechádzajú cez hranice.

SNS by podľa Mosta-Híd mohla stiahnuť uznesenie k Maďarsku a Poľsku

Sobotka ocenil prínos SR do Európskej únie i jeho nové parlamentné iniciatívy. „Hovorili sme o možnosti napísania spoločnej knihy so spoločnými dejinami,“ pokračoval. Vyzdvihol tiež prijatie iniciatívy o definícii antisemitizmu v slovenskom parlamente.

Témou spoločného rokovania oboch činiteľov bola predovšetkým problematika medziparlamentných vzťahov v bilaterálnom, regionálnom (Slavkovský formát SR, ČR, Rakúsko) i európskom kontexte. V diskusii sa Danko so Sobotkom taktiež dotkli európskych tém, napríklad zhodnotenia končiaceho sa predsedníctva Rakúska v Rade EÚ, reflexie budúcnosti Únie a situácii v štátoch západného Balkánu.

Rakúsko je druhým najväčším investorom na Slovensku a patrí tak medzi najdôležitejších obchodných partnerov SR. Bratislava a Viedeň sú v rámci EÚ dve najbližšie ležiace hlavné mestá dvoch členských štátov. Predseda rakúskeho parlamentu Sobotka uskutočnil oficiálnu návštevu SR v júni tohto roku.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia