Jednou vetou

Vo voľbách s veľkým náskokom zvíťazili konzervatívci

Britský premiér Boris Johnson

foto: TASR/AP

Konzervatívna strana britského premiéra Borisa Johnsona jednoznačne zvíťazila vo štvrtkových predčasných parlamentných voľbách, keď v Dolnej snemovni parlamentu získala 365 kresiel. Opozičná Labouristická strana bude mať 203 poslancov. Informovala o tom v piatok agentúra AFP po sčítaní hlasov odovzdaných vo všetkých 650 volebných obvodoch.

FOTO: Šéfka EK varovala pred krátkym časom na uzavretie obchodnej dohody s Britániou

Aktualizované: 16:16

Na treťom mieste vo voľbách skončila Škótska národná strana (SNP), ktorá si v parlamente zabezpečila 48 mandátov. Štvrtou stranou sú Liberálni demokrati, zasadzujúci sa proti brexitu, ktorí získali 11 kresiel. Zvyšné strany majú v parlamente 23 mandátov, informuje na svojej webstránke stanica Sky News.

Účasť vo voľbách dosiahla 67,23 percenta, čo je o 1,4 percenta menej než v roku 2017. Posledných niekoľko hodín sa čakalo na výsledky z jediného volebného obvodu, ktorý napokon pripadol konzervatívcom.

Macron žiada „jasné stanovisko“ k brexitu po Johnsonovom víťazstve vo voľbách

Francúzsky prezident Emmanuel Macron zablahoželal v piatok britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi k drvivému víťazstvu v predčasných parlamentných voľbách, ale požiadal o jasné stanovisko k opakovanému odkladaniu odchodu Británie z Európskej únie. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Putin vyzval Johnsona na konštruktívny dialóg

„Prišiel čas na jasné stanovisko,“ povedal Macron po summite lídrov EÚ v Bruseli a dodal: „Dúfam, že britský parlament čo najrýchlejšie schváli dohodu o brexite.“ Francúzsky prezident zároveň varoval Britániu pred „neférovou“ hospodárskou súťažou po brexite.

„Dúfam, že Spojené kráľovstvo zostane spojencom, priateľom a mimoriadne blízkym partnerom. Podmienkou je stanoviť si pravidlá férového vzťahu,“ uviedol Macron. Vládnu totiž obavy, že Londýn bude po brexite chcieť nižšie dane a regulácie.

„Neželáme si, aby bola Británia neférovým konkurentom,“ doplnil Macron. Všetci lídri EÚ na summite v Bruseli vyzvali Britániu, aby po štvrtkových voľbách, ktoré sa skončili jasným víťazstvom konzervatívcov, urýchlene ratifikovala dohodu o brexite.

Vyplýva to z textu záverečného vyhlásenia. Skoré schválenie dohody by podľa vyhlásenia umožnilo Británii opustiť EÚ v stanovenom termíne, teda do 31. januára 2020.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia