Jednou vetou

Vo Wu-chane povolili obmedzený pohyb obyvateľov

Čínsky prezident Xi Jinping hovorí prostredníctvom videozáznamu s pacientmi a zdravotníckymi pracovníkmi v nemocnici Huoshenshan vo Wu-chane v čínskej provincii Hubei v utorok 10. marca 2020

foto: SITA, AP, Xie Huanchi

Mesto bolo prvé, ktoré uzavreli pre šírenie nového koronavírusu.

V stredočínskom meste Wu-chan, pôvodnom epicentre pandémie nového koronavírusu, povolili obmedzený pohyb obyvateľov po jeho území aj mimo neho. Magistrát mesta v pondelok oznámil, že obyvatelia, ktorých zdravie v elektronickej databáze klasifikujú ako „zelené“ budú môcť opustiť štvrte, kde žijú, ak budú mať dôkaz, že sa vracajú do práce.

Mestská hromadná doprava obnovuje prevádzku a úrady tiež nariadili rozobratie kontrolných stanovíšť medzi jednotlivými časťami mesta. Osoby, ktoré chcú opustiť Wu-chan a ísť do iných častí provincie Chu-pej, ale nie mimo ňu, môžu požiadať o povolenie, pričom musia predložiť lekársku dokumentáciu vrátane testov na ochorenie COVID-19.

Novým koronavírusom, ktorý spôsobuje zmienené ochorenie, sa celosvetovo nakazilo viac ako 336-tisíc ľudí a vyše 14 600 naň zomrelo. Zatiaľ sa z neho zotavilo viac ako 98 300 pacientov, väčšina z nich v Číne. V krajine zaznamenali viac ako 81-tisíc prípadov, mnoho z nich práve vo Wu-chane, kde sa nákaza po prvý raz objavila. Wu-chan bol prvé mesto, ktoré v dôsledku vírusu uzavreli.

Môže vás zaujímať

Premiér Babiš uviedol do úradu nového ministra zdravotníctva