Jednou vetou

Vodca Hamasu oznámil, že ho pozvali do Moskvy

Portrét vysokého predstaviteľa hnutia Hamas Ismáíla Haníju.

Foto: TASR/AP

Najvyšší vodca palestínskeho militantného hnutia Hamas oznámil, že dostal pozvanie na oficiálnu návštevu Ruska.

Pozvanie doručil v stredu do Gazy ruský diplomat, uviedol úrad Ismáíla Haníju vo vyhlásení, ktoré prevzala tlačová agentúra AP.

Vo vyhlásení sa podľa nej nespomína, aký má byť účel Haníjovej prítomnosti v Moskve. Rusko však udržiava styky s Hamasom na vysokej úrovni, zatiaľ čo Izrael, Európska únia i Spojené štáty zaraďujú toto hnutie medzi teroristické organizácie.

Pompeo: Konflikt v Jemene by bol bez americkej podpory Rijádu oveľa horší

Haníja bol zvolený za najvyššieho vodcu Hamasu minulý rok. Jeho predchodca Chálid Mišál často navštevoval Moskvu.

Rusko tiež hostilo viacero kôl rozhovorov, ktoré mali viesť k zmiereniu medzi Hamasom a konkurenčným hnutím Fatah na čele s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom.

V roku 2007, rok po víťazstve v palestínskych parlamentných voľbách, Hamas vytlačil z pásma Gazy Palestínsku samosprávu podporovanú Západom a zmocnil sa vlády nad touto pobrežnou enklávou.

Izrael a Hamas iba nedávno odvrátili svoju štvrtú vojnu za posledné desaťročie, a to vďaka prímeriu sprostredkovanému Egyptom.

V Kábule sa odohral koordinovaný útok, hlásia najmenej 6 zranených

Palestínski militanti totiž vypálili na Izrael 460 rakiet a mínometných granátov, pričom izraelská armáda uskutočnila letecké útoky na 160 cieľov v Gaze.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia