Jednou vetou

Vodca Hizballáhu uviedol, že znížil počet bojovníkov v Sýrii

Vodca Hizballáhu Hasan Nasralláh.

Foto: TASR/AP

Vodca libanonského hnutia Hizballáh Hassan Nasralláh v piatok uviedol, že zredukoval počet bojovníkov podporujúcich damaský režim v susednej Sýrii. Informovala o tom v piatok agentúra AFP.

„Sme prítomní v každej oblasti, kde sme kedysi boli. Neodišli sme odtiaľ, ale kým sa nevyskytne nejaká praktická potreba nemusíme tam byť vo veľkom počte,“ povedal v rozhovore pre televíziu al-Manar napojenú na šiitské hnutie Hizballáh.

Pri útoku militantov na hotel zahynulo desať ľudí

Líder hnutia podporovaného Iránom, ktoré bojuje v Sýrii od roku 2013, nešpecifikoval počty. Vláda v Damasku podporovaná Ruskom a Iránom si od roku 2015 vydobila naspäť od povstalcov a džihádistov veľké časti územia, a teraz kontroluje približne 60% krajiny.

Nasralláh uviedol, že nikto z jeho bojovníkov nie je v súčasnosti zapojený do bojov v sýrskej severozápadnej provincii Idlib, kde od konca apríla vládne a ruské sily zintenzívnili smrtiace bombardovanie džihádistickej bašty.

Nasralláh toto uviedol po tom, ako Washington v utorok oznámil nové sankcie proti Hizballáhu, ktoré sú prvýkrát namierené proti voleným predstaviteľom hnutia.

Hizballáh je jediným hnutím, ktoré po skončení občianskej vojny v Libanone (1975 – 1990) nezložilo zbrane. V roku 2000 Hizballáh dosiahol odsun izraelských jednotiek z juhu Libanonu, a tým aj ukončenie okupácie tejto časti územia židovským štátom.

Izrael rozmiestnil svojich vojakov v južnom Libanone v roku 1978 s odôvodnením, že majú brániť útokom povstaleckých skupín na severnú časť židovského štátu.

Počet obetí z potopenej lode s migrantmi pri tuniskom pobreží stúpol na 72

V roku 2006 viedol Hizballáh s Izraelom mesiac trvajúci ozbrojený konflikt – tzv. druhú libanonskú (júlovú) vojnu.

Libanonská armáda sa do týchto bojov vôbec nezapojila. Konflikt sa skončil prímerím, ale na demarkačnej čiare medzi Libanonom a Izraelom sporadicky aj naďalej dochádza k ozbrojeným potýčkam.

Okrem toho Izrael podozrieva hnutie Hizballáh, že v časti Golanských výšin, ktoré má pod kontrolou Sýria, vybudoval svoju vojenskú sieť.

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína