Jednou vetou

Vodca Kim Čong-un odcestoval vlakom do Vietnamu

Severokórejský vodca Kim Čong-un

Foto: TASR/AP

Vlak so severokórejským vodcom Kim Čong-unom opustil v sobotu metropolu Kórejskej ľudovodemokratickej republiky Pchjongjang.

Smeruje do vietnamského hlavného mesta Hanoj, kde by sa mal Kim v dňoch 27. a 28. februára stretnúť s americkým prezidentom Donaldom Trumpom a absolvovať oficiálnu návštevu Vietnamu. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na bližšie nešpecifikovaný severokórejský diplomatický zdroj.

Trump prediskutuje možnosť zrušenia obvinení voči spoločnosti Huawei

Vlak s Kim Čong-unom vypravili z Pchjongjangu okolo 17.00 h miestneho času (09.00 h SEČ) s tým, že do Vietnamu bude severokórejský vodca cestovať cez Čínu a do Hanoja by mal pricestovať dva dni pred summitom s Trumpom.

Severokórejské médiá zatiaľ o Kimovej oficiálnej návšteve Vietnamu ani o plánovanom stretnutí s Trumpom neinformovali, uviedla agentúra Jonhap.

Takmer 4500 kilometrov dlhá cesta z Pchjongjangu do Hanoja, vedúca cez Peking a Lang Son, môže trvať osobným vlakom okolo 60 hodín.

Venezuelská vláda nariadila čiastočné uzavretie hraníc s Kolumbiou

Budúcotýždňové stretnutie bude nasledovať po historickom summite Trumpa a Kima, ktorý sa uskutočnil vlani v júni v Singapure. Išlo o prvé stretnutie lídrov USA a Severnej Kórey, ktoré sú fakticky stále vo vojne.

Kim Čong-un pricestoval na summit do Singapuru lietadlom požičaným od Pekingu. Do Číny obvykle cestuje v obrnenom vlaku.

Môže vás zaujímať

Zatkli pilota lietadla, ktoré havarovalo v Istanbule