Vodca KĽDR Kim Čong-un je s veľkou pravdepodobnosťou v Pekingu

Severokórejský vodca Kim Čong-un.

Foto: TASR/AP

Severokórejský vodca Kim Čong-un je s veľkou pravdepodobnosťou v čínskom Pekingu, informovala v utorok americká televízia CNN s odvolaním na nemenovaného predstaviteľa oboznámeného so situáciou ohľadom Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR).

Čínske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo ústami svojej hovorkyne, že o takejto návšteve „nemá vedomosť“. Špekulácie sa objavili po tom, ako do Pekingu dorazil v pondelok vlak so zeleným vozňom a žltými horizontálnymi čiarami, nápadne pripomínajúci ten, ktorý pri svojej návšteve čínskej metropoly v roku 2011 použil otec a predchodca súčasného vodcu KĽDR Kim Čong-il. V meste je rozmiestnený značný počet príslušníkov bezpečnostných zložiek a niektoré cesty uzavreli.

Stanica BBC v tejto súvislosti pripomenula, že aj Kim Čong-ilove návštevy v Číne boli potvrdené až po ich skončení a vodcovom odchode. Čína je dlhodobo najdôležitejším spojencom a diplomatickým ochrancom KĽDR, vzťahy oboch krajín však v poslednej dobe naštrbilo napätie ohľadom severokórejského jadrového programu.  Kim Čong-un podľa oficiálnych informácií od svojho nástupu k moci, ku ktorému došlo pred siedmimi rokmi, z KĽDR ani raz nevycestoval, konštatuje BBC.

Severokórejský minister zahraničných vecí Ri Jong-ho v marci absolvoval trojdňovú návštevu Švédska, pričom sa nakrátko stretol aj so švédskym premiérom Stefanom Löfvenom.  Štokholmské rokovania mohli pripraviť pôdu pre zamýšľanú schôdzku amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una, ktorá by sa mala odohrať v máji, avšak jej presný termín ešte nepadol. Kim Čong-un sa má na budúci mesiac stretnúť aj s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom.

Vlak, ktorý vezie delegáciu KĽDR, vyrazil z Pekingu na cestu domov

Vlak, o ktorom sa predpokladá, že vezie vysokopostavenú severokórejskú delegáciu, opustil v utorok čínsku metropolu Peking. Podľa agentúry Reuters tomu predchádzala krátka návšteva krajiny za účasti samotného vodcu KĽDR Kim Čong-una a ďalších vrcholných predstaviteľov. Konzervatívne juhokórejské noviny Čoson Ilbo s odvolaním sa na vysokopostaveného činiteľa spravodajských služieb uviedli, že v delegácii bol i vodca KĽDR. Juhokórejský ľavicový denník Hankjoreh tiež informoval, že Kim v pondelok popoludní vycestoval do Pekingu na stretnutie s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.

Soul vyhlásil, že udalosti v Pekingu pozorne sleduje. Čínske diplomatické zdroje bez spresnenia uviedli, že v meste sa nachádza význačný severokórejský predstaviteľ. Agentúra Bloomberg, citujúc tri neidentifikované zdroje, uviedla, že Kim je v Pekingu na svojej prvej zahraničnej ceste od prevzatia moci v roku 2011. Jeho nepotvrdená návšteva prichádza pred plánovaným stretnutím s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom a šéfom Bieleho domu Donaldom Trumpom. Severokórejská delegácia vstúpila na územie Číny cez pohraničné mesto Tan-tung.

Podľa zdrojov blízkych čínskemu vedeniu je možné, že do Pekingu vycestovala Kimova mladšia sestra Kim Jo-čong, ktorá vo februári navštívila i dejisko zimných olympijských hier v juhokórejskom Pjongčangu, čím podľa Reuters vydláždila cestu k budúcemu summitu predstaviteľov oboch štátov na Kórejskom polostrove. Juhokórejská agentúra Newsis informovala, že do Pekingu prišla Kim Jo-čong a formálny líder KĽDR Kim Jong Nam.

Môže vás zaujímať

Epidémia eboly je podľa WHO v KDR je stále medzinárodnou hrozbou