Jednou vetou

Vojaci a policajti zo 6 krajín cvičili vo Viedni zásah proti teroristom

Ilustračné foto

TASR

Špeciálne vojenské a policajné jednotky zo šiestich krajín sa zúčastnili v noci na stredu na protiteroristickom cvičení v rakúskej metropole Viedeň, ktorého dejiskom bolo jedno z miestnych nákupných centier. Po prvý raz tak mali možnosť nacvičovať zásah tohto druhu v reálnych podmienkach, informoval rakúsky verejnoprávny rozhlas a televízia (ORF).

Akcia v rámci worshopu pod názvom Kombinované spoločné špeciálne operácie proti terorizmu (CJSOCT) bola zameraná na spoluprácu pri zásahoch v mestskom prostredí, pričom podľa vyjadrení rakúskeho ministra obrany Maria Kunaseka a veliteľa armádnej protiteroristickej jednotky plukovníka Horsta Hofera mala veľmi realistický scenár.

Nákupné centrum vo viedenskej časti Simmering bolo pri cvičení terčom teroristov, ktorí vtrhli dovnútra kričiac arabskú frázu „Alláhu akbar“ (Boh je najväčší), začali zabíjať návštevníkov a následne sa zabarikádovali v predajni s viacerými rukojemníkmi. V budove sa ozývala streľba a účastníci predstierali paniku.

Vedúcu úlohu pri simulovanom zásahu prevzala rakúska jednotka tvorená 30 vojakmi, ku ktorej sa pripojilo 50 príslušníkov zahraničných špeciálnych útvarov či armádnych expertov z Dánska, Poľska, Nemecka, Spojených štátov a Švédska. Vojaci a policajti museli zabezpečiť okolie, získať prehľad o situácii v budove a primerane reagovať.

Medzinárodné cvičenia v rámci uvedeného workshopu prebiehajú na severovýchode Rakúska v dňoch 2.-13. apríla. Podľa plukovníka Hofera je cieľom preskúšať „pokiaľ možno veľa mysliteľných scenárov, ale aj takých, aké sa v podobnej forme naozaj odohrali“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia