Jednou vetou

Vojak sa pýšil nacistickým tetovaním na predlaktí – na súde dostal podmienku

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Okresný súd v Olomouci riešil začiatkom tohto roka prípad extrémizmu v českej armáde, napísala v sobotu webová stránka českého rozhlasu (ČRo).

Dnes už bývalý príslušník vojenského útvaru v juhočeskom meste Bechyně od neho odišiel s 30 mesiacmi podmienečne. Na facebooku totiž zverejnil snímky s nacistickými symbolmi.

Islamský štát začína robiť problémy ostatným džihádistom

O tomto doteraz neznámom prípade sa zmieňuje správa českého ministerstva vnútra o extrémizme za rok 2017. Podľa dokumentu ide za predvlaňajší rok o jedinú podobnú udalosť.

Vojenská polícia muža obvinila zo spáchania prečinu prejav sympatií k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu práv a slobôd človeka, vysvetľuje spravodajský server iROZHLAS.cz.

„Mal sa ho dopustiť tým, že na svojom verejne prístupnom facebookovom profile zverejnil svoje fotografie s vytetovanými nápismi a symbolmi pravicovo-extrémistického charakteru na predlaktí,“ uvádza správa o extrémizme.

Vojenská polícia uviedla, že išlo o príslušníka posádky v Bechyni. Z dôvodu tohto škandálu sám na konci októbra 2017 požiadal o prepustenie zo služobného pomeru.

V Kolumbii zabili veliteľa disidentského krídla FARC

Práve vtedy vojenská polícia začala jeho trestné stíhanie, približuje Český rozhlas. „V novembri bol spisový materiál veci s návrhom na podanie obžaloby postúpený miestne a vecne príslušnej prokuratúre,“ popisuje dokument českého ministerstva vnútra.

Prípad nakoniec bez pojednávania, takzvaným trestným príkazom, uzatvoril tohto roku v júni Okresný súd v Tábore, „Muž bol odsúdený na celkový trest odňatia slobody v dĺžke 12 mesiacov, ktoré bolo podmienečne odložené na skúšobnú dobu 30 mesiacov. Právnu moc nadobudlo rozhodnutie 22. marca 2018,“ povedala serveru iROZHLAS.cz hovorkyňa vojenskej polície Nikola Hájková.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia