Jednou vetou

Vojvodkyňa Catherine si prezrela vojnové listy svojich predkov

Vojvodkyňa Kate

foto: TASR

Britská vojvodkyňa Catherine si v stredu v londýnskom Imperiálnom vojnovom múzeu (IWM) prezrela listy a dokumenty vzťahujúce sa k jej trom príbuzným, ktorí bojovali a padli počas prvej svetovej vojny.

Vojvodkynin praprastarý otec Francis Martineau Lupton mal päť detí, z ktorých tri – Francis, Maurice a Lionel – zahynuli vo vojne, informuje tlačová agentúra Reuters.

Pred blížiacou sa storočnicou ukončenia konfliktu si Catherine, manželka britského princa Williama, v archíve IWM preštudovala listy, ktoré jej predkovia poslali domov, ako aj kondolenčný list zaslaný rodine v mene vtedajšieho britského kráľa Juraja V. z Buckinghamského paláca.

„Kráľ vie, že ide o vášho tretieho syna, ktorý padol za záujmy našej vlasti. Jeho Veličenstvo verí, že budete mať silu prekonať žiaľ a nájsť útechu,“ uvádza sa v liste.

Pred 203 rokmi sa narodil Ľudovít Štúr

Kapitán Maurice Lupton bol prvým padlým členom z Cathereninej rodiny; zomrel ako 28-ročný v roku 1915, keď ho zasiahol ostreľovač. Jeho 24-ročného brata, poručíka Lionela Luptona, ktorý slúžil v 28. brigáde Kráľovského poľného delostrelectva a strávil značný čas v zákopoch frontovej línie, zabili v boji nasledujúci rok.

Major Francis Lupton, ktorý slúžil v 8. prápore Západoyorkshirského pechotného pluku, zahynul pri výbuchu bomby ako 31-ročný vo februári 1917.

Múzeum ukázalo Catherine tiež registračný preukaz jej prastarej matky Olive, sestry troch padlých bratov, ktorá pracovala počas prvej svetovej vojny ako zdravotná sestra v Dobrovoľníckych podporných zboroch (VAD).

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia