Jednou vetou

Voľby sa v Británii nemôžu konať pred 31. októbrom, povedal Bercow

John Bercow

foto: TASR/AP

Predseda Dolnej snemovne britského parlamentu John Bercow vo štvrtok povedal, že podľa platných zákonov sa nové voľby nemôžu konať pred 31. októbrom, čo je termín odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

Labouristický poslanec Richard Burgon sa spýtal Bercowa, či je pravda, že podľa pravidiel týkajúcich sa dostatočného času na zorganizovanie volieb sa v najskoršom možnom termíne môžu konať 5. novembra. „Môžem potvrdiť, že volebný harmonogram v existujúcom právnom rámci chápem rovnako on,“ uviedol Bercow, citovaný agentúrou Reuters.

Jaguar zastaví v novembri na týždeň výrobu v britských závodoch

Premiér Johnson už dvakrát požiadal parlament, aby schválil vypísanie predčasných volieb, ale opozičné s nimi nechcú súhlasiť, až kým jednoznačne nepominie riziko brexitu bez dohody.

Johnson prehral vo štvrtok ďalšie hlasovanie v parlamente. Zákonodarný zbor odmietol pomerom hlasov 306:289 žiadosť vlády o týždňovú prestávku vo svojom rokovaní, aby sa vládni poslanci mohli zúčastniť na zjazde Konzervatívnej strany.

Nie je jasné, či sa poslanci zúčastnia na zjazde, ktorý sa začne v nedeľu v Manchestri a potrvá do stredy. Zvyčajne na ňom zaznievajú prejavy ministrov vrátane premiéra Johnsona. Je možné, že zjazd skrátia alebo celkom zrušia.
Johnson v stredu vyzval opozíciu, aby predložila návrh na vyslovenie nedôvery jeho vláde. V prípade, že by hlasovanie prehral, v Británii by sa konali predčasné parlamentné voľby.

Johnson v OSN varoval pred rizikami technológií, brexitu sa vyhol

Premiér vyhlásil, že britský parlament je „paralyzovaný“ a poslanci sa snažia zastaviť odchod krajiny z Európskej únie. „Chcem uskutočniť brexit a ľudia chcú, aby krajina opustila EÚ 31. októbra,“ povedal Johnson.

Vláda podľa premiéra rokuje s Bruselom o dohode aj napriek pokusom odporcov zmariť rokovania. Parlament podľa neho odmieta plniť sľuby vyplývajúce z referenda o brexite z roku 2016, v ktorom tesná väčšina hlasovala za odchod Británie z EÚ.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia