Jednou vetou

Voľby v Slovinsku vyhrala opozičná strana expremiéra Janšu

Janez Janša

Foto: TASR/AP

Najvyšší počet voličských hlasov v predčasných parlamentných voľbách v Slovinsku získala opozičná pravicová a protiimigračná Slovinská demokratická strana (SDS) bývalého premiéra Janeza Janšu. S odvolaním sa na tzv. exit polls o tom v nedeľu informovala agentúra AP. Z exit polls vyplýva, že Janšova SDS získala vo voľbách 24,4 percenta hlasov.

Na druhom mieste sa ocitla doteraz mimoparlamentná strana Kandidátka Marjana Šareca (LMŠ), ktorej svoje hlasy odovzdalo 12,6 percenta voličov.  Na treťom mieste s 9,8 percentami hlasov skončila Strana moderného stredu (SMC) odchádzajúceho premiéra Mira Cerara.

Ak sa tieto výsledky potvrdia ako oficiálne, Slovinsko zrejme bude musieť mať koaličnú vládu a tá sa podľa analytikov bude rodiť ťažko – LMŠ už avizovala, že do vládnej koalície so SDS nepôjde. Líder SDS Janša v reakcii na výsledok exit polls podľa agentúry STA sľúbil, že vláda pod vedením SDS sa bude usilovať o Slovinsko, ktoré „bude domovom pre každého, Slovinsko, ktoré bude bezpečné, s riadnymi verejnými službami a kde majú všetci rovnaké podmienky“.

V Slovinsku sa začali predčasné parlamentné voľby

Dôvodom predčasných volieb bola marcová demisia predsedu slovinskej vlády Mira Cerara, ktorý odstúpil z funkcie niekoľko hodín po tom, ako tamojší najvyšší súd anuloval výsledky vlaňajšieho referenda o kľúčovom železničnom projekte. Slovinský najvyšší súd rozhodol, že vládna podpora daného projektu počas kampane pred referendom bola jednostranná a mohla ovplyvniť výsledok plebiscitu.

V septembrovom referende voliči odobrili plán vlády na výstavbu 27-kilometrového úseku železnice medzi pobrežným mestom Koper a významným dopravným uzlom Divača neďaleko talianskych hraníc v hodnote jednej miliardy eur. Išlo o najväčší investičný program Cerarovej vlády.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia