Jednou vetou

Volebná komisia schválila kandidatúru 26 uchádzačov o post prezidenta Tuniska

Ilustračné foto

foto: TASR

Ústredná volebná komisia odsúhlasila kandidatúru 26 osôb vrátane dvoch žien, ktoré sa chcú uchádzať o post prezidenta Tuniska v predčasných voľbách naplánovaných na 15. septembra. Informovala o tom v stredu agentúra DPA.

Predseda komisie Nabíl Baffún na tlačovej konferencii oznámil, že komisia akceptovala 26 z 97 prihlášok, ktoré mohli záujemcovia podávať do minulého piatku.

Medzi schválenými kandidátmi sú tuniský premiér Júsuf Šáhid, minister obrany Abdal Karím Zabídí, mediálny magnát Nabíl Karúí, Abdal Fattáh Múrú z vplyvnej islamistickej Strany obrody, exprezident Munsif Marzúkí či expremiér Mahdí Džumaa. Dvoma kandidujúcimi ženami sú bývalá ministerka cestovného ruchu Salmá Lúmíová a politička Abír Músáová, považovaná za podporovateľku zosadeného režimu autokratického prezidenta Zína Ábidína bin Alího.

Vo veku 92 rokov zomrel tuniský prezident Sabsí

Prvý demokraticky zvolený prezident Tuniska Bádží Káid Sabsí zomrel 25. júla, päť mesiacov pred skončením svojho funkčného obdobia. Dôsledkom úmrtia bolo posunutie prezidentských volieb na skorší termín.

Tunisko je vo všeobecnosti považované za jedinú spomedzi krajín zasiahnutých v rokoch 2010 a 2011 tzv. arabskou jarou, kde prebehol úspešný demokratizačný proces. V súčasnosti však trpí spomalením ekonomiky a sociálnymi nepokojmi.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi