Jednou vetou

Voliči v utorok rozhodujú aj o marihuane a konských dostihoch

Ilustračné foto

foto: TASR

Chcete, aby bolo legalizované používanie marihuany na rekreačné účely? Chcete, aby boli povolené konské preteky a s nimi spojené stávkovanie? Aj o tomto rozhodujú tento utorok Američania v tzv. polčasových voľbách (midterm elections).

Americkí voliči rozhodujú nielen o nových členoch Kongresu, guvernéroch a mnohých štátnych a miestnych verejných činiteľoch, ale v mnohých štátoch aj o štátnych politikách.

V štátoch Utah, Nebraska a Idaho sa vyjadrujú k návrhom na rozšírenie zdravotného poistenia pre sociálne slabšie rodiny, postihnuté osoby a seniorov.

V niekoľkých štátoch na západe krajiny sa občania vyjadrujú k cenám energií, napríklad v štáte Washington hlasujú o dani z emisií uhlíka.

Čo znamenajú utorkové voľby pre Trumpa?

Washington by sa stal vôbec prvým štátom USA, ktorý by zdaňoval vyprodukovaný kysličník uhličitý. V Kalifornii voliči rozhodujú o novele zákona o dani z benzínu, ktorá je v tomto štáte najvyššia v krajine.

V štátoch Západná Virgínia a Oregon sa rozhoduje o zmene výšky finančného príspevku zo zdravotného poistenia na interrupcie v prípadoch ohrozenia života či znásilnenia a v Západnej Virgínii aj o samotnom práve ženy na interrupciu.

V Alabame je téma referenda podobná – voliči rozhodujú o dodatku k ústave štátu, podľa ktorého by bol plod zadefinovaný ako človek už od momentu počatia, čím by štát neuznával právo na interrupciu.

V Colorade, Michigane a Utahu rozhodujú Američania o vytvorení nezávislých komisií na pozmenenie volebných obvodov, čo by malo vplyv na prezidentské voľby v roku 2020 i na ďalšie polčasové voľby.

Medzi kandidátmi na guvernérov sú aj Američania so slovenskými koreňmi

Vplyv na budúce hlasovania by mali i opatrenia zjednodušujúce registráciu voličov, o ktorých rozhodujú štáty Maryland, Michigan a Nevada.

V štátoch Michigan a Severná Dakota je téma veselšia, hoci nie menej závažná – legalizácia marihuany na rekreačné účely. Utah a Missouri rozhodujú o legalizácii marihuany na medicínske použitie.

V štáte Idaho voliči rozhodujú o povolení organizovať preteky koní, v štáte Alabama o práve vystavovať na verejných plochách desať Božích prikázaní a v štáte Missouri o spravovaní hry bingo.

Na Floride majú voliči odsúhlasiť alebo odmietnuť znovuudelenie volebného práva zločincom, ktorí si už odpykali svoj trest. Štát Severná Karolína chce zase s podporou voličov uzákoniť právo poľovať, rybárčiť a zužitkovávať divú zver.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia