Jednou vetou

Volodymyr Zelenskyj zložil prezidentský sľub

Volodymyr Zelenskyj

Foto: Twitter

Televízny komik Volodymyr Zelenskyj zložil v pondelok v ukrajinskom parlamente prezidentský sľub. Informovala o tom agentúra AP.

Rakúsky prezident chce predčasné parlamentné voľby v septembri

„Sľubujem, že budem chrániť zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny,“ uviedol 41-ročný Zelenskyj počas slávnostnej ceremónie. Neprišiel na ňu v tradičnej automobilovej kolóne, ale pešo cez park plný ľudí. Sprevádzali ho štyria ochrankári, pričom si podal ruku s niektorými okolostojacimi a s jedným z nich si urobil aj selfie.

Zelenskyj dostal pokutu za to, že pri voľbách ukázal označený lístok

AP pripomína, že prezidentského úradu sa ujal populárny komik bez predchádzajúcich politických skúseností, ktorý v priamych voľbách jasne porazil doterajšiu hlavu štátu Petra Porošenka. Špekulácie o Zelenského prípadnej kandidatúre sa objavili pred niekoľkými rokmi, keď hral ukrajinského prezidenta v televíznom seriáli.

Zelenskyj podľa agentúry AFP počas predvolebnej kampane Ukrajincom sľuboval, že v krajine zlikviduje korupciu a skončí vojnový konflikt s proruskými separatistami v Donbase. Porošenka pritom obviňoval, že neurobil nič pre zlepšenie životných podmienok a  potlačenie chudoby na Ukrajine.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia