Jednou vetou

Von der Leyenová už má istotu – europoslanci o nej rozhodnú 16. júla

Nemecký ministerka obrany a nominantka na post predsedu Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová počas vyhlásenia po stretnutí s novým prezidentom Európskeho parlamentu (EP) Davidom Mariou Sassolim 10. júla 2019 v Bruseli.

foto: TASR/AP

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) budú hlasovať o podpore pre Ursulu von der Leyenovú, navrhnutú na predsedníčku budúcej Európskej komisie (EK), v utorok 16. júla. Vo štvrtok túto informáciu spresnil hovorca europarlamentu Jaume Duch.

O uvedenom dátume sa hovorilo v priebehu celého týždňa, ktorý von der Leyenová využila na stretnutie s jednotlivými politickými frakciami v EP, existovala však možnosť presunutia hlasovania o dôvere na septembrové plenárne zasadnutie v Štrasburgu.

Von der Leyenovú v EP vypočuli socialisti aj liberáli, dúfa, že brexit nebude

Hovorca EP však na svojom účte na Twitteri potvrdil, že von der Leyenovú čaká „osudové“ hlasovanie už na budúci utorok.

Celý proces by mal začať o 09.00 h miestneho času úvodným prejavom kandidátky na šéfku eurokomisie, po ktorom bude do 12.30 h nasledovať poslanecká rozprava, kde priestor dostanú predstavitelia všetkých politických frakcií. Samotné hlasovanie je naplánované v utorok večer o 18.00 hodine.

Von der Leyenová po sérii tohotýždňových stretnutí a rokovaní s poslancami politických frakcií v EP nemá istotu potvrdenia do funkcie, do ktorej kde ju 2. júla nominovali šéfovia vlád a štátov počas krízového summitu EÚ.

Podľa odoziev z jednotlivých frakcií nie sú mnohí europoslanci ochotní hlasovať za kandidáta, ktorý sa nezúčastnil na kampani do európskych volieb, v ktorej európske politické rodiny mali svojich kandidátov na obsadeniu postu šéfa exekutívy EÚ.

V 751-člennom europarlamente bude potrebovať podporu nadpolovičnej väčšiny poslancov – vzhľadom na neprítomnosť troch katalánskych poslancov v EP musí získať najmenej 374 hlasov.

Von der Leyenová: Brexit sa môže opäť odložiť, ak Británia potrebuje viac času

Zatiaľ tento počet hlasov nemá istý, lebo je celkom možné, že v tajnom hlasovaní sa proti nej vyslovia alebo zdržia hlasovania aj niektorí poslanci z Európskej ľudovej strany (EPP), kde patrí aj von der Leyenová.

Nominantka na vymenenie Jeana-Clauda Junckera vo funkcii predsedu Európskej komisie potrebuje získať väčšinu hlasov troch hlavných politických skupín: ľudovcov z EPP (182 mandátov), sociálnych demokratov (154 kresiel) a liberálov-centristov z Obnovme Európu (108 poslancov).

Poslanci z frakcie Zelených a radikálnej ľavice už oznámili, že budú hlasovať proti nej; naopak, niekoľko hlasov môže získať z tábora Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR).

O priazeň protieurópsky zameranej skupiny Identita a demokracia (ID), za vytvorením ktorej stoja francúzska europoslankyňa Marine Le Penová a taliansky minister vnútra a šéf talianskej strany Liga Severu Matteo Salvini, sa von der Leyenová ani neuchádzala.

V prípade, že von der Leyenová získa dostatok hlasov v europarlamente, stane sa prvou ženou na čele exekutívy EÚ.

Merkelová počas prijatia dánskej premiérky sedela

Ak ju europoslanci zamietnu, Európska rada – čiže premiéri a prezidenti krajín EÚ – bude musieť v priebehu jedného mesiaca vymenovať ďalšieho kandidáta na predsedu eurokomisie.

To znamená, že by sa opäť otvoril celý balík top pozícií a lídri EÚ by na ďalšom krízovom summite museli znovu prerokovať aj posty predsedu Európskej rady, šéfa diplomacie EÚ a šéfa Európskej centrálnej banky.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia