Jednou vetou

Von der Leyenovej pogratuloval k zvoleniu Babiš i Petříček

Andrej Babiš, archívne

foto: TASR

Ursule von der Leyenovej zablahoželali v utorok k zvoleniu za predsedníčku Európskej komisie (EK) aj českí politickí lídri, konkrétne premiér Andrej Babiš (ANO) i minister zahraničných vecí Tomáš Petříček (ČSSD).

Babiš von der Leyenovú ohodnotil ako „veľmi kompetentnú ženu“ a dodal, že sa už teší na spoluprácu s ňou.
„Gratulujem k úspechu vo voľbe! Do čela Európskej komisie prvýkrát zasadne žena – a to žena veľmi kompetentná! Jej voľbu som podporoval a teším sa na spoluprácu v Európskej rade a dúfam, že už onedlho budeme mať príležitosť osobne prebrať naše očakávania od EÚ,“ napísal český premiér na sociálnej sieti Twitter.

Lídri frakcií v EP vysvetlili prečo volili či nevolili von der Leyenovú

Von der Leyenovej pogratuloval na Twitteri aj český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček. „Blahoželám novej predsedníčke Európskej komisie von der Leyenovej a vítam jej odhodlanie prispieť k tomu, aby EÚ bola jednotná a vnútorne silnejšia,“ napísal.

České médiá informujú, že českí europoslanci hlasovali podľa jednotlivých frakcií, do ktorých patria ich strany v Európskom parlamente (EP). Von der Leyenovú tak podporili europoslanci z troch českých strán – STAN, TOP 09 a KDU-ČSL – združených v Európskej ľudovej strane (EPP) a tiež europoslanci z Babišovho hnutia ANO, ktorí v EP patria k liberálnej frakcii Obnovme Európu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia