Jednou vetou

Vrak vyhliadkovej lode vyzdvihnú zrejme v polovici týždňa

Na snímke maďarská vojenská loď Dunaujvaros (vpravo) pod Margitiným mostom počas záchrannej operácie na Dunaji 30. mája 2019 v Budapešti.

Foto: TASR/AP

Vrak maďarskej vyhliadkovej lode, ktorá sa potopila po zrážke so švajčiarskou výletnou loďou v Budapešti 29. mája, vyzdvihnú z koryta Dunaja pravdepodobne v polovici tohto týždňa. Povedal to v pondelok pre spravodajský server Index.hu šéf komunikačného oddelenia protiteroristickej jednotky TEK Nándor Jasenszky.

Odborníci podľa jeho slov v súčasnosti pracujú na umiestnení štyroch postrojov pod trup vraku, ktorými dokáže plávajúci žeriav Clark Ádám uchopiť loď a vyzdvihnúť ju. Zrejme v pondelok budú tieto práce ukončené a v utorok potápači budú môcť skontrolovať ukotvenie lán.

Jasenszky poznamenal, že hladina Dunaja intenzívne klesá, čo však momentálne vo veľkej miere neovplyvňuje prípravné práce.

Pri zrážke auta s dvoma motorkami v Rakúsku zomrel maďarský občan

K zrážke vyhliadkovej lode Hableány so švajčiarskou výletnou loďou Viking Sygin pod Margitiným mostom došlo 29. mája krátko po 21.00 h. Vyhliadková loď s 33 juhokórejskými turistami a dvojčlennou posádkou sa následne v priebehu siedmich sekúnd potopila. Bezprostredne po zrážke sa z vôd Dunaja podarilo zachrániť sedem ľudí. Polícia identifikovala doposiaľ 20 obetí nehody, po siedmich nezvestných Kórejčanoch a maďarskom kapitánovi lode naďalej pátrajú.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia