Jednou vetou

Vrátil sa Kim Čong-un do Číny?

Severokórejský vodca Kim Čong-un.

Foto: TASR/AP

Šíria sa špekulácie, že severokórejský vodca Kim Čong-un sa opäť vrátil do Číny na konzultácie so svojím tradičným spojencom pred nadchádzajúcim summitom s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Informovala o tom v utorok juhokórejská agentúra Jonhap s odvolaním sa na svoje zdroje.

Podľa nich severokórejské lietadlo s vysokopostaveným predstaviteľom Pchjongjangu pristálo v pondelok v meste Ta-lien na severovýchode Číny – deň pred tým, ako mal čínsky prezident Si Ťin-pching v pláne zúčastniť sa na ceremónii pri príležitosti testovacej operácie čínskej lietadlovej lode.

Ak by sa potvrdilo, že na palube lietadla bol Kim Čong-un, išlo by o jeho druhú známu návštevu Číny od marca tohto roka.

Trump sa pred schôdzkou s Kim Čong-unom stretne s juhokórejským prezidentom

„Zatiaľ nie je žiadna informácia, ktorá by sa dala poskytnúť,“ uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí na pravidelnom brífingu. Podobná reakcia zaznela v súvislosťami so špekuláciami počas Kimovej marcovej návštevy. Tú vláda potvrdila až na druhý deň, keď sa severokórejský líder vrátil vlakom do Pchjongjangu.

Juhokórejské ministerstvo zahraničných vecí sa snaží overiť situáciu a zatiaľ nemôže nič potvrdiť, „keďže zatiaľ nie sú oficiálne oznámenia zo strany Číny alebo Severnej Kórey“.

Kim Čong-un už koncom marca neočakávane navštívil Peking, kde sa stretol so Si Ťin-pchingom. Analytici túto návštevu vnímali ako signál otepľovania v tradične blízkych vzťahoch Číny a Severnej Kórey, ktoré sa zhoršili v súvislosti so severokórejským raketovým a jadrovým programom a uplatňovaním hospodárskych sankcií OSN voči KĽDR zo strany Číny.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia