Jednou vetou

Vraždy novinárov naberajú v európskom meradle znepokojivé rozmery

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek.

Foto: TASR

Diskusia, ktorá sa konala vo viedenskom Hofburgu, mala za cieľ poukázať na vážnosť problému bezpečnosti novinárov a jeho nepriaznivé dosahy na fungovanie demokracie, právneho štátu a ochrany ľudských práv v priestore OBSE. 

Predstavitelia členských štátov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pri príležitosti štvrtkového podujatia v sídle inštitúcie vo viedenskom Hofburgu poukázali na problém zvýšeného počtu útokov na novinárov, vrátane vrážd, ktorý podľa nich naberá v európskom meradle znepokojivé rozmery.

TASR o tom v piatok informoval bývalý minister medzinárodných vzťahov SR a v súčasnosti expert na medzinárodné otázky a občiansku spoločnosť Pavol Demeš.

Britku podozrivú z vraždy novorodencov prepustili na kauciu

Podujatie s názvom Novinárske vraždy – špička ľadovca zorganizovala neformálna Skupina priateľov pre bezpečnosť novinárov pri OBSE, ktorá vznikla z iniciatívy Francúzska, Švédska a Lotyšska.

Diskusia mala za cieľ poukázať na vážnosť problému bezpečnosti novinárov a jeho nepriaznivé dosahy na fungovanie demokracie, právneho štátu a ochrany ľudských práv v priestore OBSE.

Demeš v rámci panelovej diskusie priblížil spoločenské, politické, mediálne a medzinárodne reakcie, ktoré vyvolala februárová vražda slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Podujatie sa konalo na okraj zasadnutia Stálej rady OBSE, kde svoju správu predniesol predstaviteľ OBSE pre slobodu médií Harlem Désir. Vyjadril v nej znepokojenie nad zhoršujúcim sa stavom slobody médií v regióne OBSE a zároveň vyzval účastnícke štáty, aby „plne dodržiavali svoje záväzky na ochranu slobody prejavu a slobody médií“.

Chránite si svoj mobil heslom?

Členské štáty OBSE od podpisu Helsinského záverečného aktu v 1975 prijali množstvo spoločných záväzkov, ktoré prisľúbili dodržiavať, resp. ich premietnuť do domáceho politického života.

Slovensko bude v roku 2019 predsedať OBSE.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi