Všeobecný súd EÚ zamietol žiadosť Mubaraka o zrušenie sankcií

Ilustračné foto

TASR/AP

Všeobecný súd Európskej únie zamietol v stredu žiadosť bývalého egyptského prezidenta Husního Mubaraka o zrušenie zadržiavania jeho majetku v Európe. Zmrazenie jeho aktív nasledovalo po jeho zvrhnutí počas revolúcie v roku 2011.

Členské krajiny EÚ uvalili sankcie na Mubaraka a jeho rodinu v marci 2011 na základe súdnych konaní voči nemu v Egypte za údajnú spreneveru štátnych financií. Po tom, ako tieto krajiny združené v Európskej rade obnovili sankcie v rokoch 2017 a 2018, Mubarak požiadal Všeobecný súd EÚ o ich zrušenie.

Súd EÚ znížil pokutu francúzskej farmaceutickej spoločnosti Servier

Súd však potvrdil rozhodnutia o obnovení sankcií, ktoré podľa neho „podporujú mierovú zmenu na civilnú a demokratickú vládu v Egypte“. „Rozhodnutia o obnovení sankcií sú súčasťou politiky podpory pre egyptské úrady, ktorá je založená najmä na cieľoch konsolidácie a podpory demokracie, vlády zákona, ľudských práv a princípov medzinárodného práva,“ uviedol súd so sídlom v Luxemburgu.

Po páde Mubarakovho autoritárskeho režimu vyhral v roku 2012 prvé demokratické prezidentské voľby v Egypte Muhammad Mursí za podpory organizácie Moslimské bratstvo. Po vlne protivládnych demonštrácií ho však v lete 2013 zosadili počas vojenského prevratu, na ktorého čele stál súčasný prezident Abdal Fattáh Sísí.

V marci 2017 Mubaraka zbavili obvinení zo spoluviny za smrť demonštrantov, ale stále ho vyšetrujú za údajnú korupciu, pripomína agentúra AFP.

Môže vás zaujímať

Trump podporil myšlienku opätovného pričlenenia Ruska ku G7