Jednou vetou

Všetci ukrajinskí námorníci zajatí pri Kerčskom incidente sú už vo väzbe

Ilustračné foto

pixabay.com

Súd v Simferopole na Kryme rozhodol v stredu o väzobnom stíhaní posledných deviatich námorníkov zajatých počas nedeľného incidentu v Kerčskom prielive do 25. januára 2019. Informovala o tom agentúra Interfax.

Príslušníci ukrajinského námorníctva boli obvinení z nelegálneho prekročenia hranice spáchaného skupinou osôb na základe predchádzajúcej dohody alebo organizovanou skupinou za použitia násilia, prípadne hrozby násilia. Agentúra AP uviedla, že obvineným hrozí v prípade odsúdenia šesť rokov väzenia.

Ukrajina žiada ESĽP o pomoc v prípade zadržaných námorníkov

Celkovo bolo zajatých 24 ukrajinských námorníkov, z ktorých traja utrpeli počas incidentu zranenia a sú momentálne hospitalizovaní. Tí by mali byť podľa rozhodnutia súdu prevezení do väzenia hneď po svojom prepustení z nemocnice v Kerči.

Napätie medzi Ruskom a Ukrajinou sa vystupňovalo, keď Rusko v nedeľu v oblasti Kerčského prielivu zajalo spoločne s posádkou tri lode ukrajinských námorných síl. Tento incident vyvolal obavy z prepuknutia otvoreného vojenského konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou. V reakcii na tieto udalosti ukrajinský parlament schválil vyhlásenie stanného práva.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia