Jednou vetou

Všetci zajatí ukrajinskí námorníci sa vyhlásili za vojnových zajatcov

Ilustračné foto

pixabay.com

Všetkých 24 ukrajinských námorníkov, ktorých zajalo Rusko pri novembrovom incidente v Kerčskom prielive, sa vyhlásilo za vojnových zajatcov. Informovala o tom ukrajinská tlačová agentúra Unian.

„Všetkých 24 ukrajinských námorníkov už povedalo vyšetrovateľom, že sú vojnoví zajatci,“ uviedol vo štvrtok na Facebooku ruský advokát Nikolaj Polozov, jeden z právnych zástupcov zadržiavaných Ukrajincov.

Rusko tvrdí, že izraelské stíhačky ohrozili dve pristávajúce civilné lietadlá

Poslední dvaja zajatí námorníci – Andrij Ejder a Andrij Artemenko – deklarovali svoj status vojnových zajatcov 27. decembra. Posádku troch lodí zajatých 25. novembra ruskou pohraničnou strážou v oblasti Kerčského prielivu tvorilo 24 námorníkov.

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) obvinila Ukrajincov z protizákonného prekročenia hraníc a až do 25. januára 2019 na nich uvalila väzbu. Traja z nich utrpeli pri zásahu ruských pohraničníkov zranenia.

Porošenko oznámil ukončenie stanného práva

Kyjevské vedenie považuje svojich námorníkov za vojnových zajatcov. FSB však tvrdí, že vojnovými zajatcami byť nemôžu, keďže voči nim bolo vznesené obvinenie v súvislosti s trestným činom nezákonného prekročenia hraníc cudzieho štátu, ako aj vzhľadom na to, že Rusko a Ukrajina nie sú vo vojne ani vo vojenskom konflikte. Zaobchádzanie s vojnovými zajatcami upravujú medzinárodné dohovory.

Po uvalení väzby boli zadržiavaní Ukrajinci prevezení do moskovských väzníc Lefortovo a Matrosskaja Tišina. V prípade usvedčenia zo vznesených obvinení im hrozí až šesť rokov väzenia.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia