Jednou vetou

„Všetko je v poriadku,“ esemeskoval dánsky vynálezca po smrti novinárky

Dánsky vynálezca Peter Madsen

foto: TASR/AP

Dánsky vynálezca Peter Madsen, ktorý je obvinený z toho, že zavraždil vo svojej ponorke švédsku novinárku Kim Wallovú, poslal textovú správu svojej manželke niekoľko minút po Wallovej smrti, ale nepožiadal o pomoc.

Prokurátor prečítal v stredu na súde v Kodani Madsenovu textovú správu: „Podnikám dobrodružstvo na (ponorke) Nautilus. Všetko je v poriadku. Plavím sa v pokojných vodách za mesačného svitu. Neponáram sa. Bozkávam a objímam mačky.“

Prokurátor Jakob Buch-Jepsen vyjadril prekvapenie, že Madsen poslal manželke esemesku, ale nežiadal o pomoc.
„V tej chvíli som jednoducho nevedel, čo mám robiť,“ odpovedal mu Madsen.

Správa jeho manželke, ktorá sa s ním medzitým rozviedla, bola poslaná 10. augusta 2017 o 23.25 h SEČ – približne 20 minút po tom, ako Wallová podľa Madsena zomrela na palube plavidla udusením.

Na súde v stredu krátko vypovedali aj Wallovej rodičia Ingrid a Joachim. Vysvetľovali, aký blízky vzťah mali s dcérou, s ktorou bývali počas jej novinárskych ciest do zahraničia spojení cez Skype. Vražda „úplne zmenila naše životy“, povedala Wallovej matka Ingrid.

Dánsky vynálezca podozrivý z vraždy švédskej novinárky poprel sexuálny motív

Novinárkini rodičia a jej partner požadujú každý odškodné vo výške 20.000 eur, uviedol podľa agentúry DPA ich právnik.

Wallová navštívila Madsena v spomínaný deň na jeho podomácky vyrobenej ponorke, aby s ním urobila rozhovor. O deň neskôr sa ponorka potopila v zálive Köge ležiacom juhozápadne od Kodane, Madsena sa podarilo zachrániť.
Telo novinárky sa nenašlo, po viac ako desiatich dňoch však vylovili z mora pri dánskom pobreží jej trup, od ktorého boli úmyselne oddelené hlava a končatiny. Neskôr sa podarilo nájsť i ďalšie časti tela, na ktorom sa bolo 15 bodných rán.

Madsen odmietol obvinenie z vraždy Wallovej, ale priznal sa k tomu, že jej telo rozštvrtil a jeho časti zabalené v plastových vreciach vyhodil do mora. Telo sa snažil zaťažiť oceľovými rúrami. Vo svojich výpovediach najprv uvádzal, že Wallovú vysadil na malom ostrove, následne hovoril o nehode, pri ktorej novinárke spadol na hlavu poklop, a nakoniec prišiel s verziou, že išlo o otravu oxidom uhoľnatým.

Môže vás zaujímať

Loď Crew Dragon sa úspešne vrátila na Zem