Jednou vetou

Všetko o poplatkoch, keď idete autom do Chorvátska

Dubrovník - aj sem môže viesť vaša cesta za dovolenkou!

autorská koláž hlavne.sk

Ak ste aj toto leto rozhodli cestovať k „slovenskému moru“ autom, určite oceníte zopár praktických informácií. Ktorou cestou sa vydať, aké platia predpisy a čo vás to bude stáť? Vyzbrojíme vás aj odkazmi na webstránky, na ktorých nájdete aktuálne informácie o situácii na chorvátskych cestách.

Ak idete do Chorvátska na požičanom aute, treba mať o tom potvrdenie!

Chorvátsko stále patrí medzi najobľúbenejšie dovolenkové destinácie Slovákov a Sloveniek. Táto prímorská krajina ročne privíta viac ako desať miliónov turistov z celého sveta.

Cestujete do Chorvátska? Takéto máte možnosti

Napriek tomu, že nie súčasťou Schengenského priestoru, na vstup do krajiny vám postačí občiansky preukaz. Treba však počítať so zdržaním na hraničných priechodoch, najmä počas hlavnej letnej sezóny.

Festivalová sezóna je tu! Poradíme vám, ako si ju užiť čo najlepšie

Tri cesty z Bratislavy do Záhrebu

Najkratšia cesta vedie cez Maďarsko, okolo Gyõru. Má niečo vyše 380 kilometrov a trvať by mala za ideálnych podmienok približne štyri hodiny dvadsať minút.

Prvá z možných ciest, foto: maps.google.sk

Pre menej skúsených vodičov môže byť jednoduchšie cestovať okolo Budapešti. Cesta bude síce dlhšia (takmer 500 kilometrov), ale nemusíte sa báť, že zablúdite, keďže stačí ísť viac-menej stále rovno po diaľnici.

Pohodlnejšia trasa pre menej skúsených šoférov, foto: maps.google.sk

Najrýchlejšie sa do Záhrebu dostanete po rakúskych diaľniciach (pod podmienkou, že žiadna časť cesty nebude vyžadovať obchádzku) a následne naprieč Slovinskom. Bohužiaľ slovinská diaľničná známka vašu dovolenku o niečo predraží.

Ak neprebiehajú opravy na ceste, ide o najrýchlejšiu trasu, foto: maps.google.sk

Diaľničné známky

Internet ponúka najjednoduchší spôsob ako sa dostať k diaľničným známkam potrebným na cestu do Chorvátska po slovenských, maďarských, či rakúskych spoplatnených cestách.

Obavy z dovolenky? Slováci z týchto destinácií strach nemajú

Cena sa v jednotlivých krajinách rôzni. Rozhoduje najmä hmotnosť vozidla (do a nad 3,5 tony), ale napríklad v Maďarsku aj počet prepravovaných osôb (do a nad 7 ľudí) a v Slovinsku výška nad nápravou auta (hranica je 1,3 metra).

Slovensko
Autá do 3,5t: 10-dňová známka 10€, 30-dňová známka 14€.
Viac informácií hľadajte na tomto webe, elektronickú známku zakúpite tu.

Maďarsko
V prípade aut do 3,5, ktoré prepravujú maximálne sedem osôb stojí 10-dňová známka 2,975 HUF (9,2€), 30-dňová známka 4,780 HUF (14,8€).

Viac informácií nájdete tu, elektronickú známku zakúpite na tejto adrese.

Mapa spoplatnených ciest v Maďarsku, foto: toll-charge.hu

 

Rakúsko
Tento rok si u našich západných susedov zaplatíte za 10-dňovú známku 9€ a za dvojmesačnú známku 26,2€. Samozrejme len vtedy, ak bude vaše vozidlo vážiť do 3,5 tony.

Vyhnite sa trombóze počas cestovania!

Viac informácií hľadajte tu, elektronickú známku je možné zakúpiť cez tento odkaz.

Mapa spoplatnených ciest v Rakúsku, foto: asfinag.at

 

Slovinsko
V Slovinsku platí, že diaľničná známka pre autá do 3,5 tony s nápravou do výšky 1,3 metra stojí na 7 dní 15€ a na 30 dní 30€.

Viac informácií nájdete na tomto webe a to, či vaše auto spadá do tejto cenovej kategórie zistíte tu.

Mapa spoplatnených ciest v Slovinsku, foto: dars.si

 

Chorvátsko
Na tomto odkaze objavíte interaktívnu mapu chorvátskych diaľnic a na tomto prehľad cien mýta v Chorvátsku. Prehľad o aktuálnej situácii na cestách získate tu.

Základné pravidlá na ceste

Trápia vás štípance od komárov? Skúste tieto domáce recepty

Rovnako ako na Slovensku, aj v Chorvátku platí maximálna povolená rýchlosť v obci 50 km/h a mimo obce 90 km/h. Na cestách, ktoré sú určené len pre motorové vozidlá a rýchlych cestách môžete počítať s rýchlosťou do 110 km/h.

Na diaľniciach platí limit 130 km/h. V prípade potreby treba rýchlosť prispôsobiť počasiu a podmienkam na vozovke.

Dubrovník – aj takémuto výhľadu sa môžete tešiť v jednej z najkrajších chorvátskych destinácií! foto: pixabay.com

V zimnom období platí povinnosť rozsvietiť denné alebo stretávacie svetlá. Vodič musí využívať bezpečnostné pásy a mať po ruke reflexnú vestu. Je zakázané počas šoférovania telefonovať.

Komu hrozí dehydratácia a ako sa jej vyhnúť

Môže vás zaujímať

Rover Curiosity začal letnú misiu na Marse