Jednou vetou

Vučič chce Putina žiadať o podporu, nie o vojenskú pomoc

Srbský prezident Aleksandar Vučič

foto: TASR/AP

Srbský prezident Aleksandar Vučič sa 2. októbra v Moskve stretne s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a bude s ním diskutovať o najnovšom vývoji vzťahov Srbska s Kosovom. Informovala o tom agentúra TASS, podľa ktorej chce Vučič požiadať Putina o jeho podporu.

Vučič v sobotu na stretnutí s novinármi uviedol, že Srbsko na najnovší vývoj v Kosove upozornilo veľvyslancov Ruska, USA a ďalších krajín. Uviedol, že 2. októbra sa osobne stretne s Putinom.

Spresnil, že budú „hovoriť o všetkých otázkach dôležitých pre Srbsko“ a „o všetkom, čo sa deje.“ „Budeme ho prosiť o podporu na všetkých medzinárodných fórach, budeme prosiť o jeho radu. O tom niet nijakých pochybností,“ vysvetlil Vučič.

Na otázku novinárov, či bude – podobne ako svojho času sýrsky prezident Bašár Asad – žiadať Rusko a vojenskú pomoc, Vučič odpovedal, že urobí všetko pre to, aby v regióne zachoval mier.

Porošenko: Proti vyslaniu mierovej misie OSN do Donbasu je v BR OSN len Rusko

„Chcel by som, aby Srbsko – pri všetkej našej úcte a láske k Sýrii a jej národu – bolo pokojnou krajinou, krajinou s úspešnou ekonomikou, krajinou budúcnosti a ja urobím všetko (pre to), aby v nej bol mier“.

Ide o reakciu na prítomnosť asi šiestich desiatok príslušníkov kosovského policajného útvaru osobitého určenia na severe Kosova, kde zabezpečovali krátku návštevu kosovského prezidenta Hashima Thaciho na hrádzi jazera Gazivode.

Vučič kvôli tomu v sobotu uviedol armádu do stavu najvyššej bojovej pohotovosti. Minister vnútra Nebojša Stefanovič učinil to isté v prípade srbskej polície.
Vučič o spomínanom incidente informoval aj generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga, dodala agentúra

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia