Jednou vetou

Vučič: Srbsko-kosovský summit Paríži bude na 99 percent zrušený

Srbský prezident Aleksandar Vučič

foto: TASR/AP

Srbský prezident Aleksandar Vučič vyjadril vo štvrtok domnienku, že parížsky summit zameraný na oživenie rozhovorov s Kosovom bude na "99 percent" zrušený.

Očakáva sa, že vedúci predstavitelia Belehradu a Prištiny sa začiatkom júla stretnú v Paríži v snahe obnoviť dialóg zameraný na normalizáciu vzťahov. Podľa Vučiča však bude schôdzka na 99 percent zrušená, pretože Kosovo podľa neho signalizovalo, že „Európania nie sú tí, ktorí by mali vyriešiť kosovský problém“.

Agentúra AFP poznamenala, že Priština v posledných týždňoch trvala na potrebe zapojenia Spojených štátov, hlavného spojenca Kosova, do dialógu, ktorý doteraz sprostredkoval Brusel.

AFP poznamenala, že 20 rokov po tom, čo Srbsko a Kosovo rozdelila vojna, majú tieto susediace krajiny stále napäté vzťahy, pretože Belehrad odmieta uznať nezávislosť, ktorú Kosovo, bývalá srbská provincia, jednostranne vyhlásilo v roku 2008.

Tsipras vyzýva na prísny postup voči tureckej ťažbe plynu pri Cypre

Jednou z hlavných prekážok opätovného začatia rokovaní je aj 100-percentná colná tarifa na srbský tovar, ktorú Priština zaviedla koncom roka 2018. Vučič odmieta rokovať s Kosovom, kým nezruší clo, zatiaľ čo Priština tvrdí, že opatrenie zostane v platnosti dovtedy, kým Belehrad nepreukáže ochotu uznať nezávislosť Kosova.

Kosovský prezident Hashim Thaci v pondelok vyjadril nádej, že parížsky summit bude „iný“, než bol ten posledný v apríli, usporiadaný Francúzskom a Nemeckom v Berlíne. „Ten summit nepriniesol nič konkrétne. Nebola tam koordinácia s USA,“ povedal Thaci.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia