Jednou vetou

Vy začnete vojnu, ale my ju skončíme. Odkázal iránsky generál USA

Iránsky prezident Hasan Rúhání

foto: TASR/AP

Iránske ozbrojené sily sú pripravené pre prípad, že americký prezident Donald Trump splní svoje varovania, podľa ktorých bude Teherán "niesť následky", ak sa bude vyhrážať Spojeným štátom. S odvolaním sa na vyjadrenia generála iránskych ozbrojených síl Kásema Solejmáního o tom dnes informuje agentúra AP.

Trump varoval Irán, aby sa nevyhrážal Spojeným štátom

„Sme pripravení vás konfrontovať,“ povedal Solejmání, ktorého citovala webová stránka spojená s iránskou štátnou televíziou. Generál Iránskych revolučných gárd zároveň nazval Trumpa „gamblerom“. „Vy začnete vojnu, ale my ju skončíme,“ dodal.

Iránsky prezident Hasan Rúhání v stredu podotkol, že nemá potrebu „odpovedať na nezmyselné vyjadrenia“. Solejmání, ktorý stojí na čele elitnej jednotky Kuds v rámci Iránskych revolučných gárd, vo štvrtok vyhlásil, že je jeho povinnosťou vojaka vyjadriť sa.

Irán má momentálne k dispozícii asi 950 ton uránu, informoval Sálehí

Trump v pondelok ráno na Twitteri napísal: „Už sa nikdy, ale nikdy nevyhrážajte Spojeným štátom, lebo ponesiete následky, aké ešte nikto v dejinách nikdy znášať nemusel.“ Urobil tak v reakcii na nedeľňajšie vyjadrenia iránskeho prezidenta Rúháního, ktorý Spojeným štátom v súvislosti so sankciami voči Teheránu odkázal, aby sa „nezahrávali s ohňom“.

Súčasne pohrozil aj uzavretím trás na export ropy v Perzskom zálive. „Američania by mali vedieť, že mier s Iránom je matkou každého mieru… rovnako ako vojna (s Iránom) by bola matkou všetkých vojen,“ povedal v nedeľu Rúhání.
Trump po svojom nedeľňajšom tweete v utorok následne naznačil, že v otázke Iránu by boli možnosťou aj rokovania. Ako uviedol, „sme pripravení uskutočniť reálnu dohodu,“ píše AP.

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína