Jednou vetou

Výbor EP sa vyjadril za otvorenie konania proti Maďarsku podľa článku č. 7

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Výbor pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) Európskeho parlamentu (EP) schválil v pondelok veľkou väčšinou hlasov osobitnú správu o situácii v Maďarsku. Podľa prijatého dokumentu jestvuje v krajine jednoznačné nebezpečenstvo vážneho porušenia základných európskych hodnôt, preto je opodstatnené otvoriť proti Maďarsku konanie podľa článku č. 7 Zmluvy o EÚ pre vážne porušenie princípov právneho štátu.

Informovali o tom tlačové agentúry APA a MTI. Maďarsko by sa v prípade reálneho otvorenia takéhoto konania stalo druhou krajinou po Poľsku, ktorej by v dôsledku tohto postupu hrozilo hoci aj odobratie hlasovacieho práva.

Maďarský parlament prijal nové zákony proti imigrácii

Európsky parlament vyzval Radu EÚ, aby tiež zistila, či jestvuje vážne porušenie európskych hodnôt v Maďarsku, vyplýva z dokumentu, ktorý sa nazýva aj Sargentiniovej správa podľa priezviska holandskej europoslankyne Judith Sargentiniovej.

Za odporúčanie zo strany spomínaného grémia EP hlasovalo 37, proti 19 europoslancov. Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó v apríli na pôde spomínaného výboru obvinenia voči krajine odmietol a označil návrh dokumentu za „zbierku klamstiev“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia